Home Wiadomości Banki zaostrzają wymagania dla kredytów mieszkaniowych: Co musisz wiedzieć

Banki zaostrzają wymagania dla kredytów mieszkaniowych: Co musisz wiedzieć

dodał Anna Wrona

W drugim kwartale 2023 roku banki mają zamiar wprowadzić większe ograniczenia dla kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych, zgodnie z najnowszym raportem Narodowego Banku Polskiego (NBP) dotyczącym rynku kredytowego. Te decyzje wpłyną na zdolność kredytową gospodarstw domowych i rosnący popyt na takie kredyty.

Banki zamierzają kontynuować zaostrzanie kryteriów dla kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych. W przypadku kredytów mieszkaniowych, spodziewany jest wzrost popytu oraz dodatkowe zaostrzenie wymagań.

Ankietowane instytucje podkreślają, że przyczyną zaostrzenia polityki kredytowej są głównie pogorszenie prognoz gospodarczych, wzrost zagrożonych kredytów konsumpcyjnych w portfelach oraz zmniejszenie konkurencji ze strony innych banków.

W raporcie NBP zaznaczono także, że w drugim kwartale 2023 roku banki planują zaostrzyć kryteria kredytowania przedsiębiorstw, szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, co może wpłynąć negatywnie na firmy poszukujące finansowania.

W pierwszym kwartale 2023 roku, po niemal dwóch latach zaostrzania polityki kredytowej, banki złagodziły wymogi dotyczące kredytów mieszkaniowych. Niemniej jednak, jednocześnie wprowadziły bardziej rygorystyczne warunki kredytowania, głównie w odniesieniu do marży kredytowej dla kredytów o podwyższonym ryzyku i innych kredytów.

Te zmiany mogą wpłynąć na dostępność kredytów mieszkaniowych dla potencjalnych kupujących, co może oddziaływać na rynek nieruchomości w Polsce. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości powinny obserwować sytuację na rynku kredytowym oraz ocenić swoją zdolność kredytową przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie