Home Wiadomości Od dziś nowe sposoby rozliczenia rachunków za prąd: niższe ceny i wyższe limity zużycia

Od dziś nowe sposoby rozliczenia rachunków za prąd: niższe ceny i wyższe limity zużycia

dodał Bankingo

W dzisiejszych czasach, kiedy wiele osób i firm korzysta z energii elektrycznej, rachunki za prąd mogą znacznie obciążać budżet. Dlatego tak ważne jest, aby poznać nowe sposoby rozliczenia rachunków za prąd, które mogą przynieść oszczędności. Od niedawna obowiązują w Polsce zmiany, które mają na celu obniżenie kosztów energii dla różnych grup odbiorców, w tym dla małych i średnich przedsiębiorców, samorządów oraz gospodarstw domowych.

Niższe ceny dla wybranych odbiorców

Od 1 października 2023 roku obowiązuje niższa cena za energię elektryczną dla małych i średnich przedsiębiorców, samorządów oraz tzw. podmiotów wrażliwych, takich jak noclegownie, domy pomocy społecznej czy żłobki. Zamiast płacić 785 złotych za megawatogodzinę (MWh), będą teraz płacić jedynie 693 złote za MWh (netto). Jest to korzystna zmiana, która pozwoli na oszczędności na rachunkach za prąd dla wielu przedsiębiorców i instytucji.

Również gospodarstwa domowe mogą cieszyć się niższymi cenami energii. W ramach nowelizacji ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej, maksymalna cena za energię dla gospodarstw domowych została obniżona z 785 złotych do 693 złotych za MWh (netto). Dzięki temu właściciele domów, jak również osoby korzystające z mieszkań czy kawalerek, będą płacić mniejsze rachunki za prąd.

Wyższe limity zużycia prądu

Oprócz obniżenia cen energii, wprowadzona nowelizacja ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej zwiększa również limity zużycia prądu dla gospodarstw domowych. Dotychczasowy limit zużycia energii po preferencyjnej cenie wynosił 2 tysiące kilowatogodzin (kWh), teraz został podniesiony do 3 tysięcy kWh dla wszystkich gospodarstw domowych. Jest to istotne dla osób, które zużywają więcej energii, na przykład ze względu na dużą rodzinę lub potrzebę korzystania z różnych urządzeń elektrycznych.

Dodatkowo, dla gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnościami, limit zużycia energii został zwiększony z 2600 do 3600 kWh. Jest to ważne dla tych rodzin, które potrzebują większej ilości energii do codziennego funkcjonowania. Również dla rolników i gospodarstw posiadających Kartę Dużej Rodziny, limit zużycia energii wzrósł z 3000 do 4000 kWh.

Jak skorzystać z niższych cen i wyższych limitów

Aby skorzystać z niższych cen za energię elektryczną, należy złożyć oświadczenie u swojego sprzedawcy energii. W ten sposób zostaną uwzględnione nowe ceny w rozliczeniu zużytej energii. Jeśli do tej pory nie złożyliśmy takiego oświadczenia, nadal mamy możliwość skorzystania z preferencyjnej ceny energii, ale obowiązywać będzie ona od miesiąca następującego po złożeniu oświadczenia.

Podobnie jest w przypadku korzystania z wyższych limitów zużycia prądu. Jeżeli nasze zużycie energii przekraczało dotychczasowy limit, możemy skorzystać z nowych limitów, ale konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia u sprzedawcy energii. Warto zrobić to jak najszybciej, aby móc korzystać z większej ilości energii po preferencyjnej cenie.

Podsumowanie

Obniżenie cen energii elektrycznej oraz zwiększenie limitów zużycia prądu to dobre wieści dla wielu przedsiębiorców, samorządów oraz gospodarstw domowych. Dzięki tym zmianom, rachunki za prąd będą niższe, co przyniesie oszczędności dla wielu osób i firm. Ważne jest jednak, aby złożyć stosowne oświadczenia u sprzedawcy energii, aby skorzystać z nowych korzystnych warunków.

Wprowadzenie nowych sposobów rozliczenia rachunków za prąd to krok w dobrym kierunku, który przyczynia się do obniżenia kosztów energii dla różnych grup odbiorców. Dzięki temu, zarówno przedsiębiorcy, jak i gospodarstwa domowe mogą liczyć na mniejsze rachunki za prąd i większą elastyczność w korzystaniu z energii elektrycznej.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie