Strona główna » Od 15 kwietnia 2023 unieważnisz kredyt we frankach tylko w sądzie blisko domu – zmiana KPC wchodzi w życie

Od 15 kwietnia 2023 unieważnisz kredyt we frankach tylko w sądzie blisko domu – zmiana KPC wchodzi w życie

dodał Bankingo

Od 15 kwietnia 2023 r., kredytobiorcy z całej Polski nie będą mogli składać pozwów do tzw. Sądu Frankowego w Warszawie. W piątek została opublikowana w Dzienniku Ustaw nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która po tej dacie wymusi wybór lokalnego sądu cywilnego. Opublikowana właśnie nowela wprowadza istotne zmiany w procesie składania pozwów frankowych spoza lewobrzeżnej Warszawy, które będą teraz kierowane do lokalnych sądów cywilnych. To rodzi pytanie, jak wpłynie to na frankowiczów i prowadzenie ich spraw.

Stare sprawy bez zmian, nowe do lokalnych sądów

Nowelizacja wprowadza przejściowe zmiany, które będą obowiązywać przez pięć lat. Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie reguły, która pozwala frankowiczom składać pozwy na tle umów kredytowych wyłącznie w sądach właściwych dla ich miejsca zamieszkania. Nowe rozwiązanie dotyczy tylko nowych spraw, których może jeszcze sporo napłynąć.

Zmianę tę wymusiła trudna sytuacja działającego od dwóch lat w Warszawie specjalnego wydziału cywilnego zwanego Sądem Frankowym, który z powodu przeciążenia sprawami zmuszony był wyznaczać rozprawy dopiero za dwa lata. Obecnie jest ich w tym sądzie 42 tys. Nadchodzące zmiany mają istotne konsekwencje dla kredytobiorców oraz funkcjonowania sądów cywilnych na terenie całej Polski.

Kto zyska na zmianach prawa

Wraz z przesunięciem spraw frankowych do lokalnych sądów cywilnych, można oczekiwać, że zyskają na tym lokalne kancelarie prawne. Dwa lata temu istniały obawy co do zmiany, lecz obecnie sędziowie nawet w sądach w mniejszych miastach mają więcej doświadczenia w prowadzeniu spraw frankowych. Wpływ zmian na kancelarie prawne może być różnorodny, ale ogólnie rzecz biorąc, przewiduje się korzystne skutki dla tych zlokalizowanych w mniejszych ośrodkach.

Prawnicy oceniają, że lokalne kancelarie będą w lepszej sytuacji. Jednak zauważa, że nie należy przeceniać wpływu nowelizacji na ich funkcjonowanie. Zdecydowana większość rozpraw odbywa się zdalnie, co pozwala na prowadzenie spraw bez konieczności przeglądania akt papierowych.

W obliczu tych zmian, lokalne kancelarie prawne oraz sędziowie w mniejszych miastach mają okazję rozszerzyć swoje doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych, co może przynieść korzyści zarówno dla prawników, jak i frankowiczów, którzy będą mogli liczyć na bardziej efektywne prowadzenie spraw na terenie całej Polski. Frankowicze jednak muszą bardzo uważać, podczas wyboru kancelarii. Podczas wyboru prawnika należy się kierować doświadczeniem kancelarii oraz ilością wygranych spraw frankowych a nie odległością kancelarii od domu czy też sądu w którym będzie prowadzona sprawa. 

Czym się kierować wybierając prawnika do sprawy frankowej po zmianach w KPC

Wybierając kancelarię prawną do prowadzenia sprawy frankowej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które mogą przyczynić się do osiągnięcia sukcesu i zadowolenia z wyników postępowania. Oto kilka powodów, dla których warto wybrać kancelarię z licznymi potwierdzonymi sukcesami, dużym doświadczeniem oraz dobrą reputacją wśród frankowiczów, zamiast kierować się jedynie bliskością do naszego miejsca zamieszkania lub sądu, w którym toczy się sprawa:

  1. Doświadczenie: Kancelaria specjalizująca się w sprawach frankowych posiada niezbędne doświadczenie oraz wiedzę, aby skutecznie prowadzić Twoją sprawę. Duża liczba potwierdzonych sukcesów świadczy o umiejętnościach prawników w prowadzeniu spraw frankowych, interpretacji przepisów prawa, a także skutecznym reprezentowaniu klientów przed sądami. Ważne aby kancelaria prezentował swoje sukcesy jawnie na stronie internetowej. 
  2. Rozumienie potrzeb klientów: Kancelaria z dobrą reputacją wśród frankowiczów rozumie potrzeby i oczekiwania klientów. Współpracując z taką kancelarią, możesz liczyć na empatię, zrozumienie oraz indywidualne podejście do Twojej sprawy.
  3. Sprawne prowadzenie sprawy: Kancelarie z dużym doświadczeniem w sprawach frankowych są zazwyczaj lepiej przygotowane do radzenia sobie z ewentualnymi przeszkodami czy problemami, które mogą pojawić się w trakcie postępowania. Dzięki temu, Twoja sprawa może być prowadzona sprawniej i szybciej.
  4. Wiarygodność: Dobrze oceniana kancelaria prawna cieszy się szacunkiem zarówno ze strony klientów, jak i wśród innych prawników oraz sądów. Współpraca z renomowaną kancelarią może wpłynąć na postrzeganie Twojej sprawy przez sąd oraz inne podmioty uczestniczące w postępowaniu.
  5. Zasięg działania: W przypadku kancelarii o szerokim zasięgu działania, nie musisz martwić się o to, że będziesz musiał często podróżować na spotkania z prawnikami czy na rozprawy sądowe. Większość spraw jest prowadzona zdalnie, a kancelaria może reprezentować Cię przed sądami na terenie całego kraju.
  6. Sieć kontaktów i współpraca: Doświadczone kancelarie mają często rozbudowaną sieć kontaktów z innymi prawnikami, biegłymi czy instytucjami, co może przyczynić się do sprawniejszego prowadzenia sprawy.
  7. Aktualizacja wiedzy: Kancelaria z doświadczeniem w sprawach frankowych dba o ciągłe aktualizowanie swojej wiedzy, śledzenie zmian legislacyjnych i orzecznictwa, co przekłada się na lepsze zrozumienie aktualnej sytuacji prawnej oraz możliwość skorzystania z nowych rozwiązań.
  8. Dostępność i komunikacja: Wybierając renomowaną kancelarię, zyskujesz pewność, że prawnicy będą dostępni w przypadku pytań czy wątpliwości, a także odpowiednio wcześnie poinformują Cię o wszystkich istotnych kwestiach związanych z Twoją sprawą.
  9. Opinie i rekomendacje: Kancelarie z licznymi sukcesami i dobrą reputacją mogą pochwalić się pozytywnymi opiniami swoich klientów, co może być dla Ciebie wyznacznikiem jakości obsługi i potwierdzeniem trafności wyboru.
  10. Długofalowe współdziałanie: Współpracując z kancelarią o ugruntowanej pozycji na rynku, masz większą pewność, że w przypadku ewentualnych kolejnych spraw czy problemów prawnych będziesz mógł liczyć na wsparcie i pomoc ze strony tej samej kancelarii.

Wybór kancelarii prawnej opartej na jej doświadczeniu, sukcesach i reputacji wśród frankowiczów może przyczynić się do lepszych wyników w Twojej sprawie. Chociaż bliskość kancelarii do Twojego miejsca zamieszkania czy sądu może wydawać się wygodna, warto zwrócić uwagę na te aspekty, które mają bezpośredni wpływ na jakość obsługi i skuteczność prowadzenia sprawy.

Implikacje zmiany

Popularność wydziału frankowego w Warszawie wynikała z utrwalonej i zgodnej z orzecznictwem TSUE linii orzeczniczej. W związku z przesunięciem spraw do lokalnych sądów cywilnych, sądy, które wcześniej rzadziej spotykały się z tego rodzaju sprawami, będą musiały zająć się tematyką związaną z ochroną konsumentów. Orzecznictwo TSUE i SN już przetarło drogę w tych sprawach, jednak wiele zależeć będzie od tego, czy nadal większość rozpraw odbywać się będzie w trybie zdalnym.

Jeśli tryb zdalny pozostanie dominujący, konieczność pozywania banku przed sąd miejsca zamieszkania konsumenta od strony organizacyjnej dużo nie zmieni. W przeciwnym wypadku, będzie to wpływać na koszty prowadzenia sprawy, choćby z uwagi na koszty dojazdów. W efekcie, zmiana może przyczynić się do dalszego kształtowania orzecznictwa w sprawach frankowych na terenie całego kraju, wpływając na jakość ochrony praw konsumentów oraz na sposób prowadzenia spraw przez kancelarie prawne.

Szerokie konsekwencje zmian

Zmiany wprowadzone przez nowelizację kodeksu postępowania cywilnego, które przesuwają sprawy frankowiczów do lokalnych sądów cywilnych, niosą za sobą szereg konsekwencji zarówno dla konsumentów, jak i kancelarii prawnych. W przypadku kredytobiorców, może to oznaczać konieczność prowadzenia sprawy w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania, co w związku z ewentualnym wydłużeniem czasu oczekiwania na rozpoznanie sprawy, może wpłynąć na koszty prowadzenia sprawy.

Jednocześnie, zmiana może przyczynić się do dalszego rozwoju tematyki związanej z ochroną konsumentów w lokalnych sądach, co ostatecznie przekładać się będzie na lepsze dostosowanie orzecznictwa do potrzeb kredytobiorców. Z kolei dla kancelarii prawnych, nowa sytuacja może stanowić szansę dla lokalnych kancelarii, które będą mogły skorzystać z większego popytu na usługi związane z prowadzeniem spraw frankowych.

W efekcie, wprowadzone zmiany mają potencjał przyczynienia się do dalszego kształtowania orzecznictwa w sprawach frankowych na terenie całego kraju, wpływając na jakość ochrony praw konsumentów oraz na sposób prowadzenia spraw przez kancelarie prawne.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie