Home Prawo O co pytają sądy Frankowiczów na rozprawach?

O co pytają sądy Frankowiczów na rozprawach?

dodał Andrzej Kozlowski

Nie da się zaprzeczyć, że w polskich sądach wciąż przybywa spraw dotyczących unieważnienia lub przeliczenia umowy kredytowej dotyczącej kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich. Ze względu na coraz większą liczbę spraw, czas oczekiwania na wyrok z roku na rok wyraźnie się wydłuża, a frankowicze są zmuszeniu czekać na wyznaczenie pierwszej rozprawy nawet kilka miesięcy od dnia złożenia pozwu. 

Aby dobrze wykorzystać czas oczekiwania na rozprawę, warto jak najlepiej się do niej przygotować. Uczestnictwo w posiedzeniu, odpowiedzi na pytania sądu i zeznania, jakie złożymy mogą mieć kluczowe znaczenie dla procesu.

Jak najlepiej przygotować się do rozprawy w postępowaniu frankowym ?

Zamierzając złożyć pozew przeciwko bankowi o unieważnienie lub przeliczenie umowy kredytowej dotyczącej kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który poza przygotowaniem powództwa będzie naszym oparciem już bezpośrednio podczas rozprawy. Pełnomocnik będzie czuwał nad przebiegiem posiedzenia i odpowiednio reagował na to, co dzieje się na sali rozpraw. Taka pomoc może okazać się nieoceniona, szczególnie sytuacji tak stresowej, jak udział w rozprawie.

Stres odczuwany podczas posiedzenia jest naturalnym i całkiem normalnym zjawiskiem. Aby nie był on jednak paraliżujący, warto odpowiednio wcześniej dobrze przygotować się do rozprawy. Podstawą przygotowania jest zapoznanie się z dokumentacją bankową czyli umowami, aneksami i innymi dokumentami, które otrzymaliśmy od banku. Przygotowanie to jest o tyle istotne, że podczas rozprawy sąd może zapytać np. o kwotę kredytu czy datę zawarcia umowy. Kredytobiorca, który ma zostać uznany przez sąd za osobę jak najbardziej wiarygodną i odpowiednio przygotowaną do rozprawy, powinien te dane znać.

Nie bez znaczenia pozostaje również wygląd zewnętrzny i odpowiednia prezencja. Aby okazać sądowy należyty szacunek należy ubrać się formalnie, unikając jednak mocno eleganckich stylizacji. Krótkie spodenki, t-shirt czy bluza też nie będą w tej sytuacji najlepszym wyborem.

Jak wygląda rozprawa sądowa dotycząca kredytu we frankach ? Jak przebiega ?

Pierwsze posiedzenie sądu w sprawie tego typu może trwać około dwóch godzin. Są chce bowiem dokładnie przesłuchać Frankowiczów i uzyskać jak najwięcej informacji. Może być to więc najbardziej stresujący moment całego procesu i warto się do niego dobrze przygotować. Warto wiedzieć, że jeżeli po stronie powodowej występuje małżeństwo, to kredytobiorcy decydują, który z nich będzie zeznawał jako pierwszy.

Schemat przesłuchania jest z zasady zazwyczaj taki sam: w pierwszej kolejności pytania zadaje sąd, kolejno pełnomocnik strony powodowej, a następnie pełnomocnik pozwanego banku. Odpowiedzi na pytania, jakie padną podczas rozprawy powinny być konkretne i przemyślane, a jednocześnie nie powinny być nacechowane emocjonalnie. Odpowiedzi należy udzielać zgodnie ze swoją wiedzą i prawdą. Jeżeli nie znamy odpowiedzi na postawione pytanie, należy odpowiedzieć „nie wiem” lub ” nie pamiętam”.

Przykładowa lista pytań, które sąd zadaje podczas rozprawy kredytobiorcom bankowym.

W związku ze wzrostem liczby spraw dotyczących unieważnienia lub przeliczenia umowy kredytowej dotyczącej kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich, eksperci są w stanie podać pytania, które najczęściej są zadawane przez sąd. Warto je znać, aby uniknąć nieporozumień bezpośrednio na sali sądowej.

Najczęściej zadawane pytania na rozprawie sądowej dotyczącej kredytu we frankach to:

1. Proszę o wskazanie, czym zajmuje się Pan/Pani zawodowo i jakie jest Pana/Pani wykształcenie.

2. Dlaczego w Państwa ocenie umowa zawarta z bankiem jest nieważna ?

3. Kiedy zawarliście Państwo umowę z bankiem ?

4. Jaka była kwota udzielonego Państwu kredytu ?

5. Czy w momencie podpisywania umowy prowadziliście Państwo działalność gospodarczą ?

6. Jak przebiegał proces zawarcia umowy kredytu hipotecznego ?

7. Czy korzystaliście Państwo z usług pośrednictwa finansowego w związku z zawarciem umowy kredytowej ?

8. Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na zawarcie umowy kredytu w obcej walucie ?

9. Dlaczego wybraliście Państwo zawarcie umowy kredytowej powiązanej z kursem CHF ?

10. Czy na etapie przedstawiania Państwu oferty kredytu przez bank, zostały Państwu przedstawione umowa, regulamin i załączniki ?

11. Czy treść podpisywanej przez Państwa umowy kredytowej była dla Państwa zrozumiała ? Czy mieliście Państwo wątpliwości co do treści umowy ?

12. Kiedy otrzymaliście Państwo umowę kredytową, regulamin i załączniki ?

13. Czy pracownik banku poinformował Państwa o zasadach obliczania wysokości kredytu przez bank ?

14. Czy w momencie zawarcia umowy, mieliście Państwo świadomość, że kurs waluty CHF może wpłynąć na generowanie dodatkowych kosztów kredytu ?

15. Ile czasu mieliście Państwo na zapoznanie się z umową kredytową, regulaminem i załącznikami ?

16. Czy na jakimkolwiek etapie udzielania kredytu pracownik banku poinformował Państwa o tym, czym jest ryzyko wiążące się z kredytem powiązanym z walutą obcą ?

17. Czy pracownik banku zaproponował Państwu możliwość wypłaty kredytu w walucie CHF ?

18. W jaki sposób została Państwu przekazana informacja o ryzyku związanym z zawarciem kredytu w CHF ?

19. Czy pracownik banku wyjaśnił Państwu, w jaki sposób wzrost kursu CHF będzie wpływał na wysokość Państwa raty ?

20. Dlaczego, mimo założenia, że umowa jest nieważna, nadal spłacają Państwo raty kredytu ?

Reasumując, sprawa w postepowaniu frankowym może być dla kredytobiorców bardzo stresującym przeżyciem. Warto więc odpowiednio się do niej przygotować i mieć świadomość tego, że pomoc pełnomocnika może być nieoceniona.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie