Home Finanse Notarialne przepisanie domu a spłata rodzeństwa – co powinieneś wiedzieć?

Notarialne przepisanie domu a spłata rodzeństwa – co powinieneś wiedzieć?

dodał Bankingo

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na przekazanie swojego majątku dzieciom w formie darowizny. Jednak taka decyzja nie zawsze jest łatwa i może rodzić kontrowersje, zwłaszcza jeśli jedno z rodzeństwa zostaje pominięte. Często pojawiające się pytanie dotyczy możliwości spłaty rodzeństwa z darowizny po śmierci rodziców. W tym artykule przedstawimy odpowiedzi na to pytanie, a także wyjaśnimy, jak prawo reguluje kwestię notarialnego przepisania domu.

Notarialne przepisanie domu a spłata rodzeństwa – co mówi prawo?

Darowizna jest jednym z sposobów przeniesienia własności majątku na rzecz krewnych jeszcze za życia darczyńcy. W przypadku nieruchomości, takich jak domy, notarialne przepisanie domu na jedno z rodzeństwa może być jednym z celów darowizny. Jednak warto zauważyć, że darowizna ma charakter nieodpłatny, zgodnie z artykułem 888 kodeksu cywilnego. Oznacza to, że osoba obdarowana nie musi spłacać darowizny.

W przypadku spłaty rodzeństwa z darowizny, sytuacja może być bardziej skomplikowana. Zgodnie z prawem, rodzeństwo, które byłoby uprawnione do dziedziczenia, może ubiegać się o zachowek od dziecka obdarowanego majątkiem przez rodziców za ich życia. Zachowek to zadośćuczynienie dla osób, które nie otrzymały spadku po zmarłym, a należą do spadkobierców ustawowych. Wysokość zachowku zależy od okoliczności, takich jak trwała niezdolność do pracy lub małoletniość uprawnionego.

Jak obliczyć zachowek i jakie są terminy zgłoszenia roszczenia?

Aby obliczyć wartość zachowku, należy najpierw ustalić wartość spadku. Należy zsumować wartość przedmiotów spadkowych i odjąć od tego ewentualne długi zmarłego. Do wartości spadku dolicza się również wartość darowizn uczynionych na rzecz osób uprawnionych do zachowku. Następnie, na podstawie odpowiednich przepisów prawa, oblicza się wartość zachowku.

Termin zgłoszenia roszczenia o zachowek wynosi 5 lat od śmierci spadkodawcy. W tym czasie należy złożyć odpowiedni wniosek i udokumentować swoje roszczenia. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie darowizny podlegają zachowkowi. Nie są nim objęte na przykład darowizny zwyczajowo przyjęte w danej społeczności lub dokonane przed więcej niż 10 laty.

W jakim przypadku konieczna jest spłata rodzeństwa z darowizny?

W przypadku notarialnego przepisania domu na jedno z rodzeństwa, pozostałe rodzeństwo ma prawo ubiegać się o zachowek od wartości domu. Nawet jeśli osoba obdarowana sprzedała już darowany jej majątek, tak jak w przypadku sprzedaży mieszkania czy domu, pozostałe rodzeństwo nadal ma prawo do ubiegania się o zachowek.

Warto jednak zauważyć, że wartość darowizn czy części spadku otrzymanych przez pozostałe rodzeństwo może zmniejszyć kwotę zachowku, na jaką mają oni prawo. Przed wystąpieniem z żądaniem zapłaty zachowku konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego po zmarłym. W przypadku braku dobrowolnej spłaty zachowku, można skierować sprawę do sądu.

Przykłady z życia

Aby lepiej zrozumieć kwestię spłaty rodzeństwa z darowizny, warto przyjrzeć się kilku przykładom:

  1. Jan Kowalski po śmierci żony przekazał swój dom w formie darowizny córce, pomijając syna. Po kilku latach Jan zmarł, a cały jego majątek stanowił darowany dom. W tej sytuacji córka musi wypłacić bratu odpowiedni zachowek od wartości domu, gdyż został on pominięty przez ojca.
  2. Rodzice przepisali swoje mieszkanie i samochód synowi w formie darowizny. Po ich śmierci syn sprzedał mieszkanie. Rodzeństwo otrzymało tylko niewielką ilość gotówki zapisaną w testamencie. Mimo to mają oni prawo do zachowku od brata, nawet jeśli sprzedał on większość otrzymanego majątku.

Jak uzyskać pomoc prawną?

Kwestia spłaty rodzeństwa z darowizny może być złożona i budzić wiele emocji. Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz pomocy prawnej w tej sprawie, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie spadkowym. Taki prawnik pomoże Ci zrozumieć zasady i przepisy dotyczące zachowku oraz udzieli profesjonalnej porady w Twojej konkretnym przypadku.

Podsumowanie

Notarialne przepisanie domu na jedno z rodzeństwa może rodzić pytania dotyczące spłaty rodzeństwa z darowizny po śmierci rodziców. Zgodnie z prawem, pozostałe rodzeństwo ma prawo ubiegać się o zachowek od wartości darowanego majątku. Warto jednak pamiętać, że zachowek jest zależny od wielu czynników, takich jak trwała niezdolność do pracy czy małoletniość uprawnionego. W przypadku wątpliwości lub potrzeby uzyskania pomocy prawnej, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie spadkowym.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie