Home Wiadomości NBP zaskakuje najnowszymi statystykami: rekordowa nadwyżka salda rachunku bieżącego i obrotów towarowych

NBP zaskakuje najnowszymi statystykami: rekordowa nadwyżka salda rachunku bieżącego i obrotów towarowych

dodał Bankingo

Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował 13 kwietnia 2023 r. najnowsze dane dotyczące bilansu płatniczego Polski za luty 2023 r., które zaskakująco pokazują dodatnie saldo rachunku bieżącego wynoszące aż 12,3 mld zł. Ta znaczna poprawa sytuacji jest wynikiem historycznie najwyższej nadwyżki obrotów towarowych, która wyniosła 10,6 mld zł.

Przez ostatnie półtora roku, statystyki salda rachunku bieżącego Polski były ujemne, jednak już w styczniu 2023 r. saldo wyniosło dodatnie 6,7 mld zł, co sugerowało poprawę sytuacji gospodarczej. W lutym 2023 r. wynik ten ponownie przekroczył prognozy, osiągając wartość 12,3 mld zł.

Wartość eksportu towarów w lutym 2023 r. wzrosła o 14,6 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2022 r. i wyniosła 125,7 mld zł. Import towarów spadł o 1,5 proc., osiągając wartość 115,1 mld zł. Wzrost eksportu był związany głównie ze środkami transportu oraz żywnością, podczas gdy spadki wartości eksportu dotyczyły towarów zaopatrzeniowych oraz paliw.

Z danych NBP wynika również, że wzrost importu żywności był mniejszy niż w poprzednich miesiącach, co było spowodowane spadkiem importu produktów rolnych z Ukrainy. Wartość przychodów z eksportu usług wzrosła o 22,7 proc. w porównaniu z lutym 2022 r. i wyniosła 34,4 mld zł, podczas gdy wartość rozchodów zwiększyła się o 10,4 proc., osiągając 18,4 mld zł.

Pomimo rekordowych wyników w obrotach towarowych i usługowych, ujemne saldo dochodów pierwotnych wyniosło 11,2 mld zł. Głównym czynnikiem wpływającym na to saldo były dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich związane z ich zaangażowaniem kapitałowym w polskich podmiotach.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie