Home Wiadomości Mocny Wzrost zysków banków w 2023 roku a wysoki WIBOR

Mocny Wzrost zysków banków w 2023 roku a wysoki WIBOR

dodał Bankingo

W ostatnim czasie obserwujemy znaczący wzrost zysków polskich banków, takich jak Bank Millennium, BNP Paribas, BOŚ Bank, Pekao S.A., Santander Bank Polska oraz Alior Bank. Głównym powodem tego zjawiska jest wysoki WIBOR, który wpływa na stopy procentowe kredytów i związane z nimi koszty dla kredytobiorców. Warto przyjrzeć się bliżej sytuacji finansowej tych banków oraz przyczynom ich sukcesu.

Rekordowe zyski banków w Polsce

W pierwszym kwartale 2023 roku banki osiągnęły imponujące wyniki finansowe. BNP Paribas zanotował zysk na poziomie 488 mln zł, co stanowi wzrost o 76% w porównaniu do ubiegłego roku. BOŚ Bank odnotował zysk w wysokości 57 mln zł, czyli o 144% więcej niż rok wcześniej. Alior Bank również miał powody do zadowolenia, zarabiając o 116% więcej niż w 2022 roku. Zysk Santander Banku wyniósł 1 mld 192 mln zł, co oznacza wzrost o 24%, a Bank Pekao S.A. zyskał 1 mld 466 mln zł, czyli o 59% więcej niż rok wcześniej.

Przyczyny wzrostu zysków banków

Większość polskich banków znajduje się obecnie w bardzo dobrej kondycji finansowej. Głównym powodem tak znaczącego wzrostu zysków jest ogromny wzrost stóp procentowych, który sprawia, że kredytobiorcy płacą większe raty kredytów niż w poprzednich latach. Wysokość marży odsetkowej również poszła w górę w każdym z wymienionych banków.

Mówiąc wprost, banki wzbogacają się kosztem kredytobiorców. Pomimo oferowania programów pomocowych dla osób mających problemy ze spłatą zobowiązań, banki odbierają sobie środki w inny sposób.

Co oznacza to dla kredytobiorców?

Wzrost zysków banków kosztem kredytobiorców może prowadzić do niezadowolenia klientów i obaw o ich sytuację finansową. Część kredytobiorców nie zgadza się ze sposobem obliczenia stawki WIBOR i podobnie jak Frankowicze kieruje już pozwy do sądów. Obecnie nie ma jeszcze w tych sprawach wyroków więc nie wiadomo jaki będzie ich skutek. Mimo że banki oferują programy pomocowe dla osób mających trudności ze spłatą zobowiązań, istnieje ryzyko, że rosnące marże odsetkowe i stopy procentowe będą nadal wpływać na koszty kredytów, obciążając konsumentów.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie