Home Wiadomości Miliardowy cios dla PKO BP: oto koszty związane z kredytami frankowymi

Miliardowy cios dla PKO BP: oto koszty związane z kredytami frankowymi

dodał Bankingo

PKO BP poinformował, że koszty ryzyka prawnego związane z kredytami hipotecznymi denominowanymi i indeksowanymi do franka szwajcarskiego, ujęte w wynikach I kwartału 2023 r., wyniosły 967 mln zł. Decyzja banku została podjęta na podstawie aktualizacji parametrów modelu oceny ryzyka prawnego dla tego rodzaju kredytów.

Kredyty frankowe przez kilka lat wpłynęły na spadek zaufania klientów do banków. W ramach programu ugód dla kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, do końca 2022 roku zarejestrowano 37,5 tys. wniosków o mediacje. Z nich 20 tys. 944 zakończyły się pozytywnie, a 8 tys. 124 – negatywnie. Łącznie zawarto 20 396 ugód, z czego 19 786 w postępowaniu mediacyjnym oraz 610 w toku postępowań sądowych.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) bacznie obserwuje kwestie związane z kredytami frankowymi. Ugoda, którą można zawrzeć, polega na konwersji kredytu we frankach na kredyt w złotych, tak jakby od początku kredyt był kredytem złotowym. Ugody są proponowane w toku postępowań mediacyjnych, sądowych i postępowań wywołanych wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej.

W 2022 r. PKO BP zwiększył koszt ryzyka prawnego związanego z kredytami hipotecznymi denominowanymi i indeksowanymi do franków szwajcarskich o 1 mld 914 mln zł. Powodem było dostosowanie parametrów modelu oceny ryzyka prawnego dla tych kredytów ze względu na zmiany otoczenia rynkowego.

PKO BP, z wartością aktywów wynoszącą 431 mld zł i zyskiem 3,3 mld zł w 2022 roku, obsługuje 11,7 mln klientów. Skarb Państwa posiada 29,43% akcji banku.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie