Home Wiadomości mBank zanotował niższy zysk niż oczekiwano: Kredyty frankowe wpływają na wyniki

mBank zanotował niższy zysk niż oczekiwano: Kredyty frankowe wpływają na wyniki

dodał Bankingo

mBank poinformował, że zysk netto grupy w pierwszym kwartale 2023 roku wyniósł 142,8 mln zł, co oznacza spadek w porównaniu do wyniku 512,3 mln zł osiągniętego rok wcześniej. Wynik ten jest poniżej oczekiwań rynku, który przewidywał zysk na poziomie 194,6 mln zł.

Bank podkreślił, że wynik netto był dodatni, jednak wpływ na niego miały koszty ryzyka prawnego związane z kredytami walutowymi w CHF, które wyniosły 808,5 mln zł. Wynik odsetkowy wzrósł o 38,9% w porównaniu do roku poprzedniego, osiągając 2.092 mln zł, co jest wynikiem lepszym niż oczekiwano.

Wynik z opłat i prowizji wyniósł 501,1 mln zł, co było 2,9% poniżej prognoz rynkowych. Wynik prowizyjny spadł o 15,2% rok do roku.

Bank podał również, że łączna liczba ugód zawartych z klientami w sprawie kredytów hipotecznych w CHF wyniosła 5.050, a 99,3% aktywnych kredytobiorców otrzymało propozycje ugody. Liczba aktywnych umów kredytów hipotecznych w CHF spadła o 19,6% do 38.826 w porównaniu do końca 2021 r.

mBank szacuje, że hipotetyczny koszt przewalutowania pozostałych aktywnych kredytów hipotecznych w CHF, gdyby były udzielone w złotych od początku, wyniósłby 4,8 mld zł. Pokrycie portfela CHF rezerwami na ryzyko prawne wzrosło do 61,3% pod koniec pierwszego kwartału 2023 roku.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie