Home Wiadomości mBank poprawił wyniki, ma pieniądze aby spłacić Frankowiczów

mBank poprawił wyniki, ma pieniądze aby spłacić Frankowiczów

dodał Bankingo

W pierwszym kwartale 2023 r. mBank wykazał zysk netto wynoszący 142,8 mln zł, co okazało się być poniżej oczekiwań rynkowych. Wzrost rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami we frankach szwajcarskich (CHF) o 808,5 mln zł był główną przyczyną. Program ugód mBanku nie przyniósł znaczących rezultatów, zaledwie 5 tys. osób zdecydowało się podpisać ugodę z bankiem.

Raport kwartalny mBanku wykazał, że na koniec marca 2023 r. toczyło się ponad 18,8 tys. spraw z powództwa kredytobiorców frankowych przeciwko mBankowi. Procent przegranych prawomocnych mBanku wzrósł do 96%. W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku zanotowano rekordową liczbę prawomocnych wyroków w sprawach mBanku – aż 664.

Statystyki są jasne – nie warto czekać z wniesieniem pozwu przeciwko mBankowi, gdyż ryzyko przegranej sądowej jest minimalne. Obecnie bank może pokryć roszczenia frankowiczów, ale jego wyniki finansowe nie są imponujące.

Unieważnienie kredytu mBank – czas i korzyści

Dwa przypadki zakończone prawomocnym unieważnieniem umów kredytowych mBanku, prowadzone przez Kancelarię Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni, wskazują, że efektywnie prowadzone procesy sądowe kończą się szybko, a prawomocne wygrane przekładają się na konkretne środki finansowe dla kredytobiorców.

Prawomocne unieważnienie umowy mBanku w Warszawie w ciągu 18 miesięcy. Przyznana kredytobiorcom kwota 73.214,37 zł

Sprawa sygn. VI ACa 1026/22 dotyczyła umowy kredytowej mBanku z 2009 roku. Proces zakończył się prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który odrzucił apelację mBanku od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 3 maja 2022 r. o sygn. IV C 1042/21. Sąd orzekł nieważność umowy i przyznał kredytobiorcom 73.214,37 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie. Korzystny wyrok dla kredytobiorców stał się prawomocny po zaledwie 18 miesiącach od rozpoczęcia procesu.

Prawomocne unieważnienie umowy mBanku w Krakowie w ciągu 21 miesięcy. Przyznana kredytobiorcom kwota 84.512,63 zł

Sprawa sygn. II ACa 203/22 dotyczyła umowy kredytowej mBanku z 2007 roku. Proces zakończył się prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który odrzucił apelację mBanku od wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie z 20 listopada 2022 r. o sygn. II C 1578/21. Sąd orzekł nieważność umowy i przyznał kredytobiorcom 84.512,63 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie. Korzystny wyrok dla kredytobiorców stał się prawomocny po zaledwie 21 miesiącach od rozpoczęcia procesu.

Omówione przypadki dowodzą, że dobrze prowadzone procesy sądowe przeciwko mBankowi mogą zakończyć się sukcesem dla kredytobiorców w relatywnie krótkim czasie. Warto rozważyć, czy nie lepiej jest ryzykować skierowanie sprawy do sądu, niż akceptować ofertę ugody, która nie gwarantuje zwrotu wszystkich nienależnie pobranych przez bank środków.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie