Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Masz kredyt we frankach lub euro? Analitycy mają złe prognozy dla Ciebie

Masz kredyt we frankach lub euro? Analitycy mają złe prognozy dla Ciebie

dodał Andrzej Kozlowski

Każda kolejna edycja prognoz walutowych przynosiła coraz gorsze perspektywy dla polskiego złotego. Od marca 2020 roku polska waluta znalazła się w trendzie spadkowym. W następnych miesiącach 2020 roku zaobserwować można coraz wyższe szczyty oraz wyżej położone spadki kursu euro do złotego.

Od sierpnia 2018 roku kurs euro systematycznie zyskiwał i zyskuje wyższe poziomy. W kwietniu 2010 roku po raz ostatni zanotowano poziom 3,80 złotego za euro. Cztery złote za euro ostatnio odnotowane było w 2015 roku. Po kwietniu 2018 roku kurs nie spadał poniżej 4,20 złotego. W miesiącach po marcu 2020 roku nową minimalną kwotą były okolice 4,40 złotego. Po wydarzeniach związanych z agresją Rosji na Ukrainę niemożliwe wydaje się zejście poniżej 4,50 złotego za euro.

W ostatnich miesiącach wartość złotego jest nieodzownie związana z inflacją, ekspansywną polityką rządu oraz czynnikami zewnętrznymi takimi jak wojna na Ukrainie, kryzysu energetycznego w Europie czy szybko podnoszącej się stopy procentowej Rezerwy Federalnej. Sytuacja polskiego złotego była najgorsza w czerwcu i lipcu 2022 roku, niewielka poprawiała wystąpiła w sierpniu i początku września. Kurs euro utrzymuje się na wysokich poziomach nie notowanych od lat, a dolar i frank szwajcarski mają notowania bliskie ich rekordów.

Jest źle, brak pozytywnych prognoz na przyszłość.

Wrzesień przyniósł pierwsze prognozy zakładające, że rok 2022 może skończyć się z euro wartym 5zł. Niewielu prognostyków stawia na wyraźne umocnienie pozycji polskiego złotego w IV kwartale 2022 roku. Zdecydowana większość analityków spodziewa się utrzymania kursu euro w granicach 4,65-4,75 złotego, bez pojawienia się większych zmian względem aktualnego stanu wartości.

W połowie września mediana prognoz analityków rynkowych założyła, że 31 grudnia kurs euro znajdzie się na poziomie 4,75 zł. Nastąpił wzrost wartości przedstawianej w sierpniu 2022 roku o 0,10 złotego oraz o 0,20 złotego względem prognoz przedstawianych na początku roku. Sytuacja na rok 2023 nie jest przedstawiana optymistycznie, prognozy wzrosły o 0,05 złotego względem tego co prognozowano na początku sierpnia. Wartość euro ma wynosić  4,60 złotego.

Sytuacja polskiej waluty z miesiąca na miesiąc pogarsza się i niewielu analityków widzi poprawę tej sytuacji. Zeszły rok prognozował, że rok 2022 zakończymy z euro nie droższym niż 4,39 złotego. W październiku 2021 roku prognozowano zakończenie 2022 z wartością na poziomie 4,45 złotego a w listopadzie tego samego roku – 4,55 złotego. Aktualna sytuacja polskiego złotego sygnalizuje bardzo słabą sytuacje polskiej waluty. Niewielu prognostyków przewiduje powrót złotego do formy sprzed marca 2020 roku, która byłaby związana również ze spadkiem euro do granic 4,25-4,35 złotego.

Analitycy Nomury, uważają że pod koniec bieżącego roku kurs euro spadnie do 4,30 złotych. Drugą najkorzystniejszą prognozę dla polskiego złotego wydają eksperci z portalu Cinkciarz.pl, wg. których wartość ta ma spać do 4,50 złotego. Gorsze perspektywy dla polskiego złotego mają zespoły analityczne BNP Paribas i JP Morgan Chase przewidujące 5 jako pierwszą liczbę wartości polskiego złotego. Są to najwyższe prognozy w przeciągu ostatnich kilku lat. Prognozy przewidują kolejna wzrost o 0,40 złotego i wzrost o 0,35 złotego.

Kurs dolara amerykańskiego

Przez ostatni rok doświadczać można było umacniania się dolara amerykańskiego względem euro, na przekór większości prognoz zakładających osłabienie tej waluty. Do końca 2022 roku dolar jest na pozycji wyższej od euro. Przewidywania na początek 2023 roku informują o spadku wartości dolara amerykańskiego względem euro i polskiego złotego.

Przewidywany na ten moment kurs dolara na koniec 2022 roku to 4,80 zł, jest to wartość nieco niższa od rekordu pobitego w lipcu 2022 roku – 4,84 złotego. Prognoza wzrosła o 0,46 złotego względem prognoz z początku sierpnia. Zdaniem rynkowych analityków powinniśmy przyzwyczaić się do wartości dolara powyżej 4 złotych. Prognozy zwiastujące sadek tej wartości są nieliczne w perspektywie następnych kwartałów. Pojawiły się również perspektywy wzrostu kursu USD/PLN na koniec bieżącego roku zwiastujące przekroczenie poziomu 5 złotych.

Kurs franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski prze okres ostatniego roku, na przekór prognozom, umacniał swoją pozycję względem euro. Przełamując sytuacje w lipcu 2022 roku parytetem 1 do 1. W połowie września kurs EUR/CHF ustanowił historyczne minimum powyżej 0,95 euro za jednego franka szwajcarskiego. W historii euro w Szwajcarii jest to najtańsza z notowanych wartości.

Aktualne prognozy zakładają, że przez następny rok wartość euro nie przekroczy franka szwajcarskiego. Takie prognozy oznaczają pewne zagrożenie na poziomie 5 złotego za franka w bieżącym roku, a w przyszłym kurs CHF/PLN wg. prognoz nie znajdzie się poniżej wartości 4,60 złotych. Sprawdzenie się tych prognoz oznaczałoby utrzymanie się wysokich notowań helweckiej waluty przez następne kwartały.

Po raz ostatni CHF kosztowało poniżej 4 złotych w lutym 2020 roku. Od sierpnia 2008 roku na parze frank-złoty występuje specyficzny trend wzrostowy. Regułą wygląda następująco:  po miesiącach konsolidacji następuje wybicie w górę z gwałtowną kulminacją na nowych szczytach. Ostatnia taka sytuacja kursu CHF/PLN zaobserwowana została w marcu 2022 roku. Ten szczyt niemal został wyrównany pod koniec sierpnia.

Przedstawione w artykule prognozy i przewidywania ekspertów i analityków, mogą mijać się z rzeczywistością bądź w szybkim tempie się dezaktualizować. Kursy walutowe są bardzo zmienne, a w trakcie kwartałów mogą znacząco odchylać się od prognozowanych poziomów.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie