Eksperci z różnych części świata zwracają uwagę na wiarygodność Narodowego Banku Polskiego (NBP) w kontekście prowadzonej przez bank polityki pieniężnej sprzecznej z galopującą inflacją. Według najnowszego raportu agencji Scope Ratings, spór wokół praworządności oraz stabilność cen stanowią ryzyko dla ratingów kredytowych Polski.
Spór między Warszawą a Brukselą w związku z naruszeniami praworządności, takimi jak zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej, kładzie się cieniem na ratingach kredytowych Polski. Raport agencji podkreśla, że nierozstrzygnięte obawy dotyczące polskich instytucji, gospodarki i stabilności cen wpływają negatywnie na oceny wiarygodności kraju.
Ocena wiarygodności kredytowej Polski na poziomie A+ stoi przed podwójnym wyzwaniem. Po pierwsze, nierozwiązany spór z Unią Europejską o praworządność opóźnia miliardy euro unijnego finansowania. Po drugie, luźna polityka pieniężna NBP sprzeczna z galopującą inflacją podważa wiarygodność banku centralnego w przywracaniu inflacji do celu.
Według agencji Scope Ratings, akomodacyjna polityka pieniężna prowadzona przez NBP kładzie się cieniem na ocenach wiarygodności banku centralnego. Agencja obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na ten rok do około 0,8 proc. z 1,5 proc. poprzednio.
Warto przypomnieć, że Scope Ratings to jedna z europejskich agencji ratingowych. Największe znaczenie mają trzy amerykańskie instytucje: S&P, Fitch i Moody’s. Jednak raporty takie jak ten, przygotowany przez Scope Ratings, również mają wpływ na postrzeganie wiarygodności Polski przez inwestorów z całego świata.