Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Kurs Franka Szwajcarskiego na skrzydłach: wzrost stóp procentowych i wyższe raty dla frankowiczów

Kurs Franka Szwajcarskiego na skrzydłach: wzrost stóp procentowych i wyższe raty dla frankowiczów

dodał Bankingo

Frank szwajcarski utrzymuje siłę na rynkach walutowych, podczas gdy Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) kontynuuje zaostrzanie polityki pieniężnej. Dla posiadaczy kredytów we frankach w Polsce, zwanymi „frankowiczami”, to zła wiadomość, ponieważ wzrost stóp procentowych oznacza wyższe raty kredytów hipotecznych.

Złoty umacnia się do dolara i euro, jednak słabnie w stosunku do franka. SNB nie ustaje w działaniach mających na celu utrzymanie siły własnej waluty. Wzrost stóp procentowych w Szwajcarii wpłynie na koszt kredytów we frankach dla polskich kredytobiorców.

Analitycy prognozują, że notowania franka wzrosną do poziomu 4,84 zł na koniec 2023 roku. Inflacja konsumencka w Szwajcarii utrzymuje się na podobnym poziomie, co rok wcześniej, co skłania rynki do oczekiwania kolejnych podwyżek stóp procentowych przez SNB. Wyższe stopy wpłyną negatywnie na „frankowiczów”, zmuszając ich do płacenia wyższych rat.

Determinacja SNB i plany dalszego podnoszenia stóp procentowych to niepokojący sygnał dla polskich „frankowiczów”. Obecnie w Polsce jest około 340 tysięcy frankowych kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 86 miliardów złotych. Wzrost stóp procentowych podniesie koszty spłaty tych kredytów, stawiając klientów banków w trudniejszej sytuacji.

Wzmacnianie franka oraz perspektywa kolejnych podwyżek stóp procentowych w Szwajcarii oznacza, że polscy kredytobiorcy zaciągający kredyty we frankach muszą liczyć się z trudniejszymi warunkami spłaty swoich zobowiązań.

W obliczu rosnących stóp procentowych i umacniającego się franka, polscy frankowicze powinni zastanowić się nad strategiami zarządzania swoim zadłużeniem. Współpraca z doradcami finansowymi może pomóc w opracowaniu planu działania, który uwzględni indywidualne okoliczności każdego kredytobiorcy.

Warto rozważyć możliwość restrukturyzacji kredytu, która może obejmować przewalutowanie na inną, bardziej stabilną walutę, taką jak złoty lub euro. Choć taka decyzja może wiązać się z kosztami przewalutowania, w dłuższej perspektywie może prowadzić do mniejszego obciążenia finansowego i mniejszego ryzyka kursowego.

Inną opcją jest refinansowanie kredytu we frankach, czyli przeniesienie go do innego banku, który może zaoferować niższe oprocentowanie. Warto jednak pamiętać, że refinansowanie także wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu czy prowizje za udzielenie nowego finansowania.

Ponadto, frankowicze mogą śledzić rozwój sytuacji prawnej dotyczącej kredytów we frankach w Polsce. W ostatnich latach wiele osób zaciągnęło pozwy przeciwko bankom, zarzucając im nieuczciwe praktyki, takie jak stosowanie niekorzystnych dla klientów warunków kredytowych czy niewłaściwe informowanie o ryzyku związanym z kredytami we frankach. Niektóre z tych spraw zakończyły się wygranymi kredytobiorców, choć każdy przypadek jest inny i nie można przewidywać wyniku procesu.

Ostatecznie, frankowicze muszą zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z kredytami we frankach i być przygotowanymi na ewentualne wyższe koszty spłaty. W miarę jak sytuacja na rynkach walutowych będzie się rozwijać, istotne jest monitorowanie zmian i podejmowanie świadomych decyzji dotyczących zarządzania zadłużeniem. Współpraca z ekspertami finansowymi, analiza dostępnych opcji oraz śledzenie aktualności prawnych może pomóc frankowiczom w nawigacji przez te wyjątkowo trudne czasy.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie