Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Konsekwencje upadłości Getin Noble Banku S.A. dla kredytobiorców frankowych

Konsekwencje upadłości Getin Noble Banku S.A. dla kredytobiorców frankowych

dodał Bankingo

Dnia 20 lipca 2023 roku Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy zdecydował o ogłoszeniu upadłości Getin Noble Banku S.A. (GNB), z siedzibą w Warszawie. Zjawisko to, choć zapowiadane już od kilku miesięcy, z pewnością wywołało u wielu klientów banku niepokój i pytania dotyczące ich finansów. Czym zatem upadłość banku oznacza dla klientów i jakie są kolejne kroki, które powinni oni podjąć?

Upadłość banku i jej skutki

Marcin Kubiczek, syndyk masy upadłości GNB, przypomina, że obecnie najważniejszym jest dokonanie zgłoszenia wierzytelności do syndyka w terminie 30 dni, który rozpoczął bieg w dniu ogłoszenia upadłości.

Pamiętać należy również, że zgłoszenia należy dokonać przez system Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ), co będzie miało fundamentalne znaczenie dla przyszłości finansowej kredytobiorców. Wierzytelność nie zgłoszona w terminie 30 dni wiąże się bowiem z opłatą od zgłoszenia w wysokości stanowiącej równowartość 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Dodatkowo, spóźnione zgłoszenie wierzytelności może przynieść inne negatywne skutki, które zależą od stopnia opóźnienia w zgłoszeniu względem etapu postępowania upadłościowego.

Klientom GNB, którzy mieli wcześniej zabezpieczenie, przypominamy, że zgodnie z art. 43 prawa upadłościowego zabezpieczenia upadają z dniem ogłoszenia upadłości. To oznacza, że są oni ponownie zobowiązani do spłat, a ich niespłacanie może prowadzić do wypowiedzenia umowy przez syndyka.

Kierunki działania dla klientów

Podsumowując, w najbliższym czasie dla klientów Getin Noble Banku S.A. najważniejsze jest zgłoszenie wierzytelności i potrącenia. Zalecamy wszystkim klientom, którzy jeszcze nie przygotowali odpowiedniej dokumentacji, aby w trybie pilnym się tym zajęli.

Pomimo upadłości GNB, pamiętajmy, że system prawny w Polsce jest skonstruowany w taki sposób, by chronić prawa kredytobiorców i innych klientów banku. Jednakże, bez odpowiedniego działania ze strony klientów, te prawa mogą nie zostać w pełni zrealizowane.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie