Home Wiadomości Koniec eldorado dla firm pożyczkowych? Nowe przepisy wchodzą w życie!

Koniec eldorado dla firm pożyczkowych? Nowe przepisy wchodzą w życie!

dodał Bankingo

Polski rynek pożyczkowy przechodzi istotne zmiany, które mają na celu ochronę konsumentów przed nadmiernym zadłużeniem. Właśnie weszły w życie nowe przepisy antylichwiarskie, które z jednej strony mają chronić konsumentów, z drugiej zaś mogą odcinać pewne grupy klientów od dostępu do pożyczek i kredytów.

Nowe regulacje mają wpływ na obie strony

Zgodnie z nowymi regulacjami, firmy pożyczkowe nie mogą udzielać nowych pożyczek klientom, którzy mają zaległości wynoszące co najmniej 180 dni. W przypadku niewypłacalności klienta, cała odpowiedzialność spoczywa na pożyczkodawcy. Firmy nie będą mogły prowadzić egzekucji sądowej ani sprzedać długu firmie windykacyjnej.

Dodatkowo, firmy pożyczkowe są teraz zobligowane do sprawdzania statusu klienta w bazie kredytowej przed udzieleniem pożyczki oraz do raportowania po udzieleniu pożyczki. Obowiązek raportowania obejmuje także dostawców usług finansowych działających w modelu „kup teraz, zapłać później”.

Nowością jest również wprowadzenie zasady, zgodnie z którą udzielenie pożyczki w wysokości przekraczającej dwukrotność minimalnej pensji musi być poprzedzone dostarczeniem przez klienta oświadczenia o dochodach i stałych wydatkach.

Czy firma pożyczkowa przetrwa nowe ograniczenia?

Te nowe ograniczenia wpływają na opłacalność udzielania pożyczek, co jest widoczne w malejącej liczbie firm pożyczkowych. W marcu 2022 r. na rynku aktywnie działało 43 firmy, a rok później już tylko 40. Wiele wskazuje na to, że proces ten będzie się pogłębiał, szczególnie w kontekście przyszłego roku, kiedy to firmy pożyczkowe będą poddawane nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Nowe przepisy mogą przyczynić się do dalszego zmniejszania liczby podmiotów na rynku pożyczkowym.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie