Home Edukacja Kiedy frankowicze brali kredyty?

Kiedy frankowicze brali kredyty?

dodał Bankingo

Kredyty we frankach szwajcarskich są tematem, który od lat budzi wiele kontrowersji i dyskusji. Wiele osób zastanawia się, dlaczego kredytobiorcy decydowali się na zaciągnięcie zobowiązania w obcej walucie, szczególnie we franku szwajcarskim. Aby zrozumieć tę sytuację, musimy cofnąć się kilkanaście lat do czasów, gdy kredyty we frankach stały się popularne w Polsce.

Początki kredytów we frankach

Kredyty hipoteczne w walucie obcej, w tym we frankach szwajcarskich, zaczęły być udzielane w Polsce już w 1996 roku. Jednak to dopiero w 2004 roku, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, kredyty we frankach zyskały na popularności i wówczas frankowicze masowo zaczeli brać kredyty.

Oferowane były głównie przez banki austriackie, takie jak Raiffeisen Bank, które widziały w Polsce atrakcyjny rynek inwestycyjny. W tym czasie kurs franka szwajcarskiego utrzymywał się na relatywnie niskim poziomie w stosunku do złotego, co sprawiało, że kredyty we frankach były bardziej dostępne i tańsze niż kredyty w polskiej walucie.

Przewaga kredytów we frankach

Dlaczego kredyt we frankach był tańszy? Powody były kilka. Po pierwsze, wyższe oprocentowanie polskich kredytów hipotecznych sprawiało, że były one droższe i mniej dostępne dla wielu kredytobiorców. Z kolei kredyty we frankach oferowały niższe oprocentowanie, które w niektórych przypadkach wynosiło nawet połowę tego, co kredyty w złotych. Dzięki temu miesięczna rata kredytu we frankach była znacznie niższa niż rata kredytu w polskiej walucie.

Po drugie, kredyty we frankach były bardziej dostępne dla osób o niższej zdolności kredytowej. Banki często uznawały kredyt we frankach za mniej ryzykowny, ponieważ kurs tej waluty był stosunkowo stabilny w porównaniu do złotego. Dlatego też osoby, które nie spełniały wymagań zdolności kredytowej na kredyt w złotych, mogły otrzymać kredyt we frankach.

Afera frankowa 2008

Okres prosperity dla frankowiczów trwał do 2008 roku, kiedy to doszło do tzw. afera frankowej. Banki zawierały niedozwolone klauzule w umowach kredytowych, na podstawie których pobierały raty kredytu w złotych polskich, przeliczane na podstawie kursu franka narzuconego przez bank. W efekcie, gdy kurs franka nagle wzrósł, raty kredytów we frankach znacznie się podwyższyły. Niektórzy frankowicze mieli nawet do oddania więcej, niż zaciągnęli kredytu.

To wydarzenie wywołało ogromne kontrowersje i problemy dla frankowiczów. Wielu kredytobiorców zdecydowało się na walkę w sądzie o unieważnienie umowy kredytowej z powodu niedozwolonych klauzul. Orzecznictwo sądowe pokazało, że takie unieważnienie umowy jest możliwe i wielu frankowiczów wygrywało w sądach z bankami.

Krach na franku szwajcarskim

W 2015 roku nastąpił kolejny przełom w historii kredytów we frankach. Bank Szwajcarii zdecydował się na zniesienie „sufitu walutowego” i obniżenie stóp procentowych do ujemnych wartości. W efekcie, kurs franka szwajcarskiego gwałtownie wzrósł, a frankowicze zaczęli borykać się z jeszcze większymi trudnościami w spłacie swoich kredytów. Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego skoczył o połowę, a raty kredytów znacznie się zwiększyły.

Reakcją frankowiczów na tę sytuację były protesty i walka o swoje prawa. Jednak nadal wielu kredytobiorców zmaga się z trudnościami w spłacie kredytu we frankach.

Frankowicze teraz

Obecnie kurs franka szwajcarskiego utrzymuje się na wysokim poziomie w stosunku do złotego. Frankowicze, którzy nadal spłacają swoje kredyty, muszą zmagać się z wysokimi ratami. Wiele osób decyduje się na pozwy sądowe w celu unieważnienia umowy kredytowej z powodu niedozwolonych klauzul. Jednak walka taka może być długotrwała i skomplikowana. Dobrą wiadomością jest, że obecnie frankowicze wygrywają 97% spraw z bankami.

Już wiesz kiedy frankowicze brali kredyty

Kredyty we frankach szwajcarskich to temat, który od lat wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Historia tych kredytów sięga kilkunastu lat wstecz i jest pełna trudności i problemów dla frankowiczów. Walka o swoje prawa w sądzie, zmiany kursu franka szwajcarskiego i wprowadzenie nowych regulacji to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi muszą się zmierzyć osoby posiadające kredyty we frankach.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie