Ugody z frankowiczami to tak naprawdę ostatnia deska ratunku dla banków, gdyż sądy w sprawach przeciwko bankowi zdecydowanie częściej opowiadają się po stronie kredytobiorców, a ponad 90 procent orzeczeń wydawanych z korzyścią dla posiadaczy kredytów frankowych dotyczy unieważnienia umowy, więc banki ponoszą z tego tytułu olbrzymie koszty. Jednak obecna sytuacja gospodarcza, czyli szybko rosnąca inflacja oraz ciągłe podwyżki stóp procentowych, nie zachęcają kredytobiorców by zawrzeć z bankiem ugodę i zamienić swój kredyt we frankach na kredyt złotówkowy, gdyż w tej chwili jest to rozwiązanie jeszcze bardziej niepewne i ryzykowne.
Banki oczywiście zapewniają o zyskach płynących z ugody i namawiają by przystępować do porozumień, jednakże wystarczy, że kredytobiorca sięgnie po dostępny w sieci kalkulator frankowiczów, a szybko się przekona, że i w tym zakresie banki nie są szczere.
Ugoda znacznie gorsza niż odfrankowienie lub unieważnienie umowy.
Warunki ugód proponowanych przez banki nie są jednolite, część banków zdecydowała się bowiem na zastosowanie do rekomendacji wydanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, niektóre banki opracowały własne warunki porozumień, a inne w ogóle ugód nie proponują. Prawnicy specjalizujący się w procesach frankowych od początku jednak wskazywali, że żadna ugoda dla posiadaczy kredytu frankowego nie jest tak korzystna jak unieważnienie umowy, bądź odfrankowienie kredytu, bo bank na ugodzie nadal chce zarobić.
W takiej sytuacji frankowicze mogą więc czuć się zagubieni, gdyż otrzymując dwie zupełne sprzeczne informacje, trudno, osobom nieobeznanym w temacie, ocenić kto właściwie ma racje, które rozwiązanie jest korzystniejsze i jak się zachować, by nie pogorszyć swojej sytuacji, zamiast ją poprawić.
Posiadacze kredytu we frankach nie zostali jednak pozostawieni samym sobie, gdyż kancelarie zajmujące się pomocą kredytobiorcom opracowały kalkulator frankowicza, ugoda proponowana przez bank może więc zostać zweryfikowana przez kredytobiorcę samodzielnie, w domowym zaciszu, przy użyciu tego prostego narzędzia.
Kalkulator frankowiczów pozwala bowiem ustalić wartość przedmiotu sporu, ile wynosi nadpłata kredytu, której kredytobiorca może się domagać w przypadku roszczenia o odfrankowienie umowy kredytowej, jak również ile bank zwróci kredytobiorcy, gdy umowa zostanie unieważniona. Kalkulator frankowicz może więc wykorzystać do dokonania kompleksowych obliczeń i wówczas może świadomie zdecydować jakie rozwiązanie jest dla niego najlepsze i o co walczyć w sądzie z bankiem.
Kalkulator frankowiczów- jak to działa?
Przykładowy kalkulator znaleźć można na stronie internetowej kalkulatorfrankowicza.pl, a do dokonania bezpłatnych obliczeń wymagane będzie posiadanie umowy kredytu, gdyż w kalkulator wpisać należy informacje podane właśnie w umowie.
W poszczególnych rubrykach kalkulatora frankowicz wpisuje więc: walutę w której udzielono kredyt, datę wypłaty kredytu (co istotne, chodzi tutaj o datę, kiedy pieniądze wpłynęły na konto kredytobiorcy, nie o datę zawarcia umowy, chyba, że data podpisania kontraktu i data przekazania środków są tożsame), czy kredyt był wypłacany w transzach (jeśli tak, wtedy należy wskazać datę każdej transzy i kwotę, którą bank wypłacił), saldo zadłużenia w złotówkach, kurs franka szwajcarskiego z dnia zaciągnięcia kredytu, marżę banku, liczbę rat kredytu w miesiącach oraz podać trzeba czy kredyt został wcześniej spłacony i jaki obowiązywał system spłaty (raty równe czy malejące).
To są właściwie wszystkie informacje, które należy podać by kalkulator frankowiczów wykonał stosowne obliczenia i by kredytobiorca dowiedział się jak kształtuje się jego sytuacja.
Kalkulator frankowicza pozwala określić jak kształtować będzie się kredyt i zysk dla kredytobiorcy w trzech sytuacjach:
– gdy kredytobiorca zdecyduje się na ugodę z bankiem na warunkach rekomendowanych przez KNF;
– gdy umowa zostanie odfrankowiona, oraz
– gdy dojdzie do unieważnienia umowy.
W ten więc sposób frankowicz może z łatwością porównać dostępne rozwiązania wobec banku i wybrać to które jest dla niego najlepsze i które najbardziej się opłaca, kalkulator frankowiczów jest więc bardzo przydatnym narzędziem.
Pamiętać jednak należy, że wszelkie obliczenia wykonane w takim kalkulatorze mają charakter szacunkowy, zatem kalkulator frankowicz może użyć by w przybliżeniu poznać wysokość przysługujących mu roszczeń lub poznać zysk z ugody proponowanej przez bank, jednak nie są to wyliczenia w 100 procentach pewne, więc rzeczywiste kwoty mogą się różnić, zarówno na plus, jak i na minus, dla kredytobiorcy.
Kancelarie wskazują jednak, że kalkulator frankowicza jest narzędziem coraz bardziej dokładnym, a kwoty, które wylicza kalkulator frankowicz finalnie dochodzi w sądzie, gdyż rozbieżności z wyliczeniami dokonanymi przez biegłego nie są znaczne.
Zarówno przed podpisaniem z bankiem ugody, jak i przed wytoczeniem powództwa, warto skorzystać z narzędzia jakim jest kalkulator frankowiczów, gdyż w ten właśnie sposób szybko można dowiedzieć się np. jak zmniejszy się saldo zadłużenia w porównaniu do aktualnego zadłużenia oraz jaka jest wysokość nadpłaconych rat po stronie kredytobiorcy. Dla frankowicza taki kalkulator to pierwsze źródło wiedzy na temat wysokości przysługujących mu roszczeń.