Home Prawo Jak Wypełnić Wniosek o Wykreślenie Hipoteki po Unieważnieniu Umowy Kredytu We Frankach

Jak Wypełnić Wniosek o Wykreślenie Hipoteki po Unieważnieniu Umowy Kredytu We Frankach

dodał Bankingo

Wygrana w sądzie i unieważnienie umowy kredytu we frankach szwajcarskich jest momentem triumfu dla wielu „frankowiczów”. Taki wyrok często oznacza, że kredytobiorca zostaje zwolniony z dalszej spłaty rat, uwolniony od ciężaru toksycznego kredytu. W sytuacji, gdy pozostało jeszcze niewiele do spłaty, a nawet w niektórych przypadkach, bank musi zwrócić nadpłacony kapitał. Unieważnienie umowy kredytu otwiera drzwi do wykreślenia hipoteki banku, procesu, który, choć skomplikowany, jest całkiem możliwy do przeprowadzenia.

Wypełnianie wniosku o wykreślenie hipoteki

Wykreślenie wpisu hipotecznego z księgi wieczystej wymaga poprawnego wypełnienia formularza KW-WPIS. Sekcja „Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki” powinna zawierać żądanie wykreślenia hipoteki. Wniosek powinien zostać uzupełniony o dane osobowe, adresowe i kontaktowe, numer księgi wieczystej, numer kwitu mazalnego oraz dane banku. Wszyscy właściciele nieruchomości powinni podpisać wniosek – brak podpisu może sprawić, że wniosek będzie nieważny.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?

Wniosek o wykreślenie hipoteki składa się w sądzie rejonowym właściwym dla adresu nieruchomości. Do wniosku należy dołączyć zgodę banku na wykreślenie hipoteki (kwit mazalny) oraz dowód uiszczenia opłaty sądowej. Istnieje jednak pewna niejednoznaczność – niektóre sądy uznają, że wystarczy wyrok sądu stwierdzający nieważność umowy kredytu, inne natomiast wymagają kwitu mazalnego. Z ostrożności warto wystąpić do banku z wnioskiem o wydanie kwitu mazalnego.

Czas oczekiwania i wyliczenie roszczenia

Pamiętajmy, że wykreślenie hipoteki to proces, który może zająć wiele miesięcy, a nawet ponad rok. Przyczyną tego jest liczba spraw w danym sądzie oraz liczba pracowników.

W kontekście roszczenia frankowego, warto skorzystać z kalkulatora Frankowicza lub powierzyć wyliczenie kancelarii frankowej. Wysokość roszczenia będzie zależała od wielu czynników, takich jak kwota kredytu, ilość transz kredytu i daty ich wypłaty, waluta kredytu, oprocentowanie, daty spłaty i wiele innych. Przez skomplikowanie procesu, zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalnej kancelarii frankowej, która pomoże w wyliczeniu roszczenia i przeprowadzi przez cały proces sądowy.

Po unieważnieniu umowy kredytu we frankach szwajcarskich, wykreślenie hipoteki jest ostatnim krokiem do całkowitego uwolnienia od obciążeń związanych z kredytem. Choć proces ten może być skomplikowany i czasochłonny, jest to droga do pełnej wolności finansowej dla wielu frankowiczów.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie