Home Edukacja Jak wykreślić bank z hipoteki przy kredycie we frankach?

Jak wykreślić bank z hipoteki przy kredycie we frankach?

dodał Anna Wrona

Jesteś posiadaczem kredytu we frankach? Założyłeś sprawę przeciwko bankowi? Co masz zrobić w sytuacji, gdy bank odmawia udzielenia zgody na wykreślenie hipoteki? Co to jest list mazalny oraz czy cały czas jest niezbędny do wykreślenia hipoteki? Co się dzieje po wygranej z bankiem? To niewielka ilość pytań zadawanych przez kredytobiorców — tak zwanych frankowiczów. Zapoznaj się z tym artykułem bardzo uważne.

Obciążenie hipoteki we frankach a wygrana sprawa z bankiem

Hipoteka jest to ograniczone prawo rzeczowe wierzyciela w stosunku do dłużnika, natomiast Utworzona jest na majątku i widoczna jest w dziale IV ksiąg wieczystych. Prawo to pozwala bankowi dociekać swoich praw w momencie, gdy osoba zaciągająca dług nie spłaca go w terminie. Oczywiście jest możliwość pozbycia się obarczonej hipoteki zaraz po wygranej sprawie sądowej z bankiem. Jak tego dokonać? Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe i z tym problemem zmaga się wielu frankowiczów.

Hipoteka to tak naprawdę zabezpieczenia kredytu, którego użycza bank na zakup domu/mieszkania. W odróżnieniu od wadium, które może być założone tylko na ruchomościach, hipoteka jest bardzo najbardziej popularną i relatywnie bezpieczną dla banku formą gwarancji oraz zabezpieczenia długu. Jeśli osoba zaciągająca kredyt nie spłaca pożyczki, to bank przejmuje hipotekę. Jest to kredytodawcy najwygodniejsza i najprostsza forma egzekwowania należności.

Tak przedstawia się sytuacja, gdy mamy kredyt i musi być zabezpieczony ze strony baku. Co jednak się dzieje w sytuacji, gdy umowa kredytowa została uznana za nieważną?

Kredyt a hipoteka

Hipoteka jest posiłkowa, dodatkiem do zaciągniętego zobowiązania. Nie ma takiej możliwości, aby istniała samodzielnie. Tworzy ona ochronę powstałego stosunku prawnego między kredytobiorcą a bankiem. Gdyby jednak tak zwany frankowicz rozpoczął proces sądowy przeciwko bankowi i udałoby mu się wygrać sprawę, to wcześniej podpisana umowa kredytowa zaciągnięta we frankach zostanie zniesiona, to w takim przypadku odchodzi podstawa prawna dla hipoteki. Jej pomocniczość staje się nierzeczowa.

Co w takim razie należy dalej robić?

Sposoby, jak frankowicz może uwolnić się obciążonej hipoteki?

Zwyciężyłeś w sądzie przeciwko bankowi? Wiesz już, jaki zapadł wyrok? Nie myślisz, że to już koniec walki! Na pewno najgorsze już za Tobą. Wszakże musisz być świadomym, że aby zręcznie uwolnić się od obciążenia na hipotece wyrok musi być prawomocny. Bądź też świadomy, że bank na pewno będzie składał apelacje. Dotychczasowo wiele spraw frankowiczów jest dopiero po wyroku w I instancji. Sądy II instancji dopiero rozpatrują zasadność apelacji. Ważne jest, aby pamiętać, aby unieważnienie umowy kredytowej zostało zapisane w wyroku – tylko nie w części uzasadnienia. Jest to bardzo ważnej w całej tej sprawie.

Kolejnym krokiem jest wykreślenie banku z hipoteki Twojego domu/mieszkania. Jak należy to zrobić? Jeśli masz w posiadaniu prawomocny wyrok, w którym znajduje się jasne orzeczenie o unieważnieniu umowy kredytowej — momentalnie wystąp do banku o wydanie tak zwanego listu mazalnego. Jest to dokument bankowy, w którym ban jasno komunikuje, że wyraża zgodę na wykreślenie z hipoteki.

Jeśli masz w posiadaniu taki papier, bez skrępowania złóż wniosek do sądu. Posiadając takie pokwitowanie, można śmiało składać wniosek do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie hipoteki. Mimo wszystko trochę to potrwa, ale jest najprostszy ze sposobów.

Co w momencie, gdy bank nie wyraża zgody na wykreślenie hipoteki?

W przypadku, gdy bank nie wyrazi zgody na wykreślenie hipoteki, to w tym momencie pojawią się największy problem. Nie jest to jednak kłopot, którego nie da się rozwiązać. Przedłuży to jednak wszystko w czasie. Zacznijmy od tego, że jeśli posiadasz pozytywny dla ciebie wyrok sądowy – nie trać czasu. Jeśli bank nadal nie chce wydać Ci listu mazalnego, składaj wniosek do sądu. Wyrok mający moc prawną jest obligatoryjny dla innego drugiego sądu.

Wskazane jest, aby dopełnić wniosek o kryterium domniemania zgodności wpisu z rzeczywistym stanem prawnym (art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece). Oczywiście jest jeszcze inny sposób na rozwiązanie tego problemu, jednak jest o wiele trudniejsza. Oprócz złożenia wniosku możesz założyć sprawę o ustalenie zgodności treści księgi wieczystej nieruchomości ze stanem rzeczywistym. To działanie może wszakże potrwać wiele lat, ale na pewno zakończy się sukcesem.

Czy często się zdarza, że bank nie udzieli zgody na wykreślenie hipoteki zaciągniętej we frankach?

Jest to bardzo świeży problem i nie można jednoznacznie mówić o zestawieniu. Tak naprawdę obecnie spraw, które zakończyły się prawomocnym wyrokiem, jest bardzo mało. Jednak można już powiedzieć, że banki zazwyczaj nie robią problemów z wydaniem listu mazalnego.

Wszakże wraz z dużą ilością negatywnych dla frankowiczów wyroków sądowych dość często przeciągają to w czasie i najczęstszą wymówką jest zamiar wniesienia kasacji.

Jest jednak to bezproduktywne, ponieważ hipoteka bez zobowiązania jest bezprawna – nie powinna istnieć.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie