Home Wiadomości Jak rozliczyć PIT za 2023 r. efektywnie i bezproblemowo

Jak rozliczyć PIT za 2023 r. efektywnie i bezproblemowo

dodał Agata Mika

Rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) to obowiązek każdego obywatela. W Polsce istnieje wiele sposobów na składanie swojej deklaracji podatkowej, a jednym z najpopularniejszych jest korzystanie z rządowej usługi elektronicznej, Twój e-PIT. W tym artykule dowiesz się, jak rozliczyć PIT za 2023 r. w sposób efektywny i bezproblemowy, korzystając z tej usługi.

Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Aby rozliczyć PIT za 2023 r. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, musisz zalogować się do systemu za pomocą Profilu Zaufanego, e-dowodu osobistego lub aplikacji mObywatel. W przypadku, gdy posiadasz już zeszłoroczne rozliczenia PIT, możesz również podać dane z tych dokumentów.

Po zalogowaniu do aplikacji Twój e-PIT, system automatycznie pobierze deklaracje od twoich pracodawców (PIT-11) i wypełni wniosek w twoim imieniu. Będziesz miał możliwość przeglądu podsumowania dokumentów, na podstawie których powstał twój PIT za 2023 r. Zobaczysz swój całkowity dochód z minionego roku oraz kwotę podatku. Ponadto, będziesz mógł skorzystać z różnych ulg i odliczeń, wybierając organizację pożytku publicznego, na którą chcesz przekazać część podatku. Po wypełnieniu wniosku wystarczy go wysłać do urzędu.

Przekazanie 1,5% podatku na OPP

Jednym z praw obywateli rozliczających PIT jest możliwość przeznaczenia 1,5% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP). Lista podmiotów, które można wesprzeć, jest długa i można ją pobrać z odpowiedniej strony internetowej. Przekazanie części podatku na OPP to przejaw społeczeństwa obywatelskiego i daje możliwość decydowania o tym, które cele i działalności uznaje się za godne wsparcia.

PIT za 2023 r. dla przedsiębiorców

W tym roku usługa Twój e-PIT została rozszerzona także na osoby prowadzące działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy mogą teraz rozliczyć się za pomocą tej rządowej aplikacji. W systemie pojawiły się nowe formularze, takie jak PIT-36L, PIT-28 i PIT-36, które umożliwiają rozliczenie przychodów z działalności gospodarczej na różnych zasadach opodatkowania.

Rozliczenie PIT za 2023 r. dla przedsiębiorców może być bardziej skomplikowane niż dla osób zatrudnionych na etacie. Przedsiębiorcy muszą samodzielnie uzupełnić dane dotyczące przychodów, kosztów uzyskania przychodów, składek na ubezpieczenia społeczne oraz ewentualnych ulg i odliczeń.

Dlaczego warto rozliczyć PIT za 2023 r. jak najszybciej?

Choć termin na rozliczenie PIT za 2023 r. mija 30 kwietnia 2024 r., warto nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Istnieje kilka powodów, dla których warto rozliczyć się jak najszybciej:

  1. Spokój umysłu – rozliczenie PIT wcześniej pozwala uniknąć stresu związanego z pilnym składaniem dokumentów na ostatnią chwilę.
  2. Szybki zwrot nadpłaty – jeśli wyszła ci nadpłata, pieniądze zostaną zwrócone na twoje konto szybciej, gdy rozliczysz się wcześniej.
  3. Korekta deklaracji – jeżeli zauważysz błąd w złożonym PIT, możesz złożyć korektę. Ważne jest, aby to zrobić przed upływem terminu (30 kwietnia 2024 r.), aby uniknąć odsetek.

Jakie są inne opcje rozliczania PIT?

Oprócz usługi Twój e-PIT istnieje wiele innych aplikacji do rozliczania PIT dostępnych w internecie. Te aplikacje oferują podobne funkcjonalności, ale różnią się w niektórych aspektach. Przed wyborem aplikacji warto sprawdzić, czy umożliwia ona wybór OPP, ponieważ niektóre darmowe aplikacje narzucają organizacje, które można wesprzeć.

Podsumowanie

Rozliczanie PIT za 2023 r. może być prostsze i bardziej efektywne dzięki usłudze Twój e-PIT. Korzystanie z tej rządowej aplikacji umożliwia szybkie i bezproblemowe wypełnienie deklaracji podatkowej oraz przekazanie 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego. Warto rozliczyć PIT jak najszybciej, aby uniknąć stresu i otrzymać ewentualną nadpłatę szybciej. Istnieje wiele opcji rozliczania PIT, ale ważne jest, aby wybrać taką, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie