Strona główna » Jak obliczać i prezentować obniżki cen – wyjaśnienia Prezesa UOKiK

Jak obliczać i prezentować obniżki cen – wyjaśnienia Prezesa UOKiK

dodał Bankingo

Od 1 stycznia br. przedsiębiorcy mają obowiązek podawania najniższej ceny z 30 dni przed wprowadzeniem obniżki cen. Wprowadzenie nowego przepisu ma na celu zapobiegnięcie manipulacji cenami oraz ułatwienie konsumentom porównania cen i oceny korzyści z obniżek. Pomimo tego, nie wszyscy przedsiębiorcy stosują się do nowych wytycznych, co skłoniło Prezesa UOKiK do wydania wyjaśnień oraz organizacji webinarium na ten temat.

Przeprowadzone kontrole i monitoring rynku przez UOKiK wykazały, że przedsiębiorcy często popełniają błędy przy oznaczaniu obniżek. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny, wskazał, że rynek ma trudności z nowym przepisem, co skutkuje nieprawidłowym obliczaniem i prezentowaniem najniższej ceny z 30 dni przed obniżką. W odpowiedzi na te problemy, Prezes UOKiK wydał wyjaśnienia, zawierające przykłady dobrych i złych praktyk dotyczących obniżek.

Jak przedstawiać promocyjne ceny? Wyjaśnienia Prezesa UOKiK

Prezes UOKiK opracował wyjaśnienia dotyczące obowiązku informowania o najniższej cenie z 30 dni przed wprowadzeniem obniżki, kierowane do przedsiębiorców. Wskazówki zawarte w dokumencie są przydatne dla dużych sieci handlowych, spółek z branży e-commerce, a także mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Dokument precyzuje, że obowiązek informowania o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy promują oferowane towary lub usługi poprzez pokazanie czy zasugerowanie obniżki. Platformy handlowe i porównywarki cen również muszą zadbać o odpowiednie i poprawne uwidocznienie tej ceny.

Informacja o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką powinna znajdować się wszędzie tam, gdzie przedsiębiorca ogłasza rabaty dotyczące konkretnego produktu. W przypadku aplikacji mobilnych, gdzie miejsce jest ograniczone, dopuszczalne jest użycie skróconego objaśnienia „najniższa cena”. Przedsiębiorca może dodatkowo poinformować konsumenta o innej cenie, np. regularnej, ale nie może to wprowadzać konsumenta w błąd ani odwracać uwagi od podanej najniższej ceny z 30 dni przed obniżką.

W wyjaśnieniach Prezesa UOKiK można znaleźć również informacje na temat innych form promocji, które przedsiębiorca może stosować, jeśli ma problem z ustaleniem lub poprawnym zaprezentowaniem najniższej ceny z 30 dni przed obniżką.

Od początku roku UOKiK wspólnie z Inspekcją Handlową sprawdził praktyki wielu sieci handlowych i sklepów internetowych związane z oznaczaniem najniższej ceny z 30 dni przed obniżką i obliczaniem korzyści. Za naruszenie przepisów o cenach Inspekcja Handlowa może nałożyć na przedsiębiorcę karę do 20 tys. zł, a w przypadku trzykrotnego naruszenia w ciągu roku kara może wynieść 40 tys. zł. Prezes UOKiK może nałożyć karę do 10 proc. obrotu na firmę i do 2 mln zł na osobę zarządzającą, gdy stwierdzi naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Webinar dla przedsiębiorców 18 maja 2023 r.

W celu dalszego wsparcia przedsiębiorców, UOKiK oraz fundacja ProPublika przygotowały webinar „O cenie na przecenie – dla przedsiębiorców”. Webinarium odbędzie się 18 maja o godz. 13:00, a eksperci będą odpowiedzieli na pytania dotyczące prawidłowego oznaczania obniżek cen. Pytania można przesyłać do 14 maja pod adresem: omnibus@uokik.gov.pl.

Link do spotkania: infoliniakonsumencka.pl/live/

Transmisja również na kanale Fundacji ProPublika na YouTube.

Nagranie będzie dostępne na stronie: infoliniakonsumencka.pl/webinary-podcasty/

Więcej informacji o nowych przepisach konsumenckich, nie tylko dotyczących obniżek cen, można znaleźć na stronie prawakonsumenta.uokik.gov.pl.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie