Home Finanse Jak długo bank przechowuje historię konta?

Jak długo bank przechowuje historię konta?

dodał Bankingo

Czy uzyskanie historii konta z dowolnego okresu zawsze jest możliwe? Czy taka operacja w każdym banku jest darmowa? Sprawdzamy, czy przy tak banalnej czynności jak przeglądanie historii rachunku coś może Cię nieprzyjemnie zaskoczyć.

Jak długo bank przechowuje dokumentację rachunku? Dokumentacja dotycząca kont (i nie tylko) musi być przechowywana przez 5 lat. Niektóre banki umożliwiają dostęp nawet do jeszcze starszej historii i wyciągów, np. wydanych przed ośmioma laty (lub od momentu założenia rachunku przez klienta).

Historia transakcji w bankowości elektronicznej z pewnymi ograniczeniami Istnieją pewne odgórne ograniczenia w dostępie do zestawienia operacji, wynikające z europejskiej dyrektywy PSD II. Mowa tu o tzw. silnym uwierzytelnieniu, czyli dodatkowej ochronie wrażliwych danych konta, m.in. właśnie jego historii. Dlatego też od kilku lat banki wymagają dodatkowej autoryzacji w bankowości internetowej, gdy chcemy przejrzeć historię starszą niż 90 dni. W przypadku aplikacji mobilnych zestawienie operacji z tego okresu możliwe jest wyłącznie po zalogowaniu do bankowości mobilnej (aplikacji w trybie aktywnym).

Ile kosztuje dostęp do historii konta? W niektórych bankach dostęp do odległej w czasie historii jest płatny – i to nawet, gdy chodzi wyłącznie o spis elektroniczny, który i tak się w serwisie bankowości internetowej znajduje. W niektórych instytucjach historia rachunku widoczna jest co najwyżej do 2 lat wstecz, a podgląd starszego zestawienia operacji wymaga kontaktu z oddziałem, zamówienia wyciągu, a niekiedy również i z dodatkową opłatą.

Ile kosztuje dostęp do historii konta?

Myślisz, że dokumentacja Twojego konta, skoro jest „Twoja”, należy Ci się za darmo? Niestety, to nie zawsze prawda. W niektórych bankach dostęp do starszej historii konta jest płatny – nawet jeśli chodzi tylko o elektroniczny spis, który i tak jest dostępny w serwisie bankowości internetowej. W niektórych instytucjach historia rachunku jest widoczna maksymalnie do 2 lat wstecz, a podgląd starszych operacji wymaga kontaktu z oddziałem, zamówienia wyciągu i czasami dodatkowej opłaty.

Jednak takie działanie nie jest regułą. Przyjrzyjmy się teraz rozwiązaniom stosowanym w bankach w Polsce.

Alior Bank – W bankowości elektronicznej historia konta jest dostępna aż do początku 2016 r. Jeśli potrzebujesz starszych informacji, możesz je znaleźć w miesięcznych wyciągach. Zamówienie archiwalnego wyciągu w formie papierowej kosztuje 5 zł (za każdy dokument).

Bank Millennium – W bankowości elektronicznej historia rachunku widoczna jest do 48 miesięcy wstecz. Starsze informacje są dostępne tylko w formie wyciągu, za który trzeba zapłacić 30 zł.

Bank Pocztowy – W Banku Pocztowym historię konta można przeglądać do 5 lat wstecz.

BNP Paribas – W BNP Paribas historia rachunku jest dostępna przez 2 lata. Po starsze informacje trzeba udać się do oddziału banku i zapłacić 15 zł za dokument liczący do 20 stron A4 (powyżej 20 stron cena ustalana jest indywidualnie).

Citi Handlowy – Historia konta prowadzonego w Citi Handlowym dostępna jest do 5 lat wstecz. Usługa sporządzenia dokumentu z historią konta z 12 miesięcy kosztuje 20 zł.

Credit Agricole – Jeśli korzystasz z Konta dla Ciebie lub innego rachunku w Credit Agricole, historię możesz przeglądać do 5 lat wstecz.

ING Bank Śląski – W ING Banku Śląskim historię rachunku można sprawdzić aż do 2011 r. włącznie.

mBank – Historię operacji w mBanku można sprawdzić od momentu otwarcia rachunku. Jeśli chcesz, aby bank przygotował dla Ciebie historię w wybranym miesiącu, musisz zapłacić 10 zł.

Nest Bank – W Nest Banku historia operacji dostępna jest od założenia rachunku.

PKO BP – W bankowości internetowej PKO BP historia rachunku dostępna jest do 10 lat wstecz.

Santander Bank Polska – W Santander Banku historia rachunku dostępna jest minimum za ostatnie 12 miesięcy, natomiast starsze dane znajdziesz w zakładce eWyciąg. Jeżeli nie są one już tam dostępne, będziesz musiał udać się po wyciąg z interesującego Cię okresu do oddziału. Archiwalne zestawienie transakcji wydawane jest w wersji papierowej w placówce, a jego koszt to 10 zł za jeden dokument.

VeloBank (dawniej Getin Bank) – Dawny Getin Bank (obecnie VeloBank) udostępnia historię rachunku od chwili założenia konta. Natomiast sporządzenie przez bank zestawienia transakcji płatniczych lub odpisu wybranego wyciągu w formie papierowej to koszt aż 19,99 zł.

Podsumowanie

Bankowość elektroniczna dla klientów indywidualnych to wygodna i często darmowa usługa, dzięki której wizyty w placówce ograniczamy do minimum. Jednak w niektórych bankach za dostęp do starszej historii konta w bankowości elektronicznej musimy płacić.

Większość banków pozwala na przeglądanie historii rachunku minimum do 5 lat, a w niektórych przypadkach nawet do chwili otwarcia ROR-u bez ograniczeń i opłat. Istnieją jednak instytucje, które żądają opłaty za dostęp do starszej historii konta.

Aby uniknąć dodatkowych opłat, można zlecić przekazywanie wyciągów na adres e-mail (usługa bezpłatna) i archiwizować je samodzielnie. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z opłatami za dostęp do historii konta.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie