Home Banki ING Bank Śląski: Wyniki Finansowe, Frankowicze i Ugody za kredyty we frankach – III kwartał 2023

ING Bank Śląski: Wyniki Finansowe, Frankowicze i Ugody za kredyty we frankach – III kwartał 2023

dodał Anna Wrona

ING Bank Śląski, jedna z największych instytucji finansowych w Polsce, ogłosił swoje wyniki finansowe za trzeci kwartał 2023 roku. Bank odnotował znaczący wzrost zysku netto w porównaniu do poprzedniego roku, co jest wynikiem skutecznej strategii i dynamicznego rozwoju. W niniejszym artykule przedstawimy szczegółowe informacje na temat wyników finansowych ING Banku Śląskiego, w tym zysku netto, wyniku odsetkowego, liczby nowych klientów, portfela kredytowego oraz spraw sądowych związanych z kredytami hipotecznymi.

Zysk netto

W trzecim kwartale 2023 roku zysk netto grupy ING Banku Śląskiego wyniósł imponującą kwotę 1,16 mld złotych, w porównaniu z ubiegłoroczną stratą netto w wysokości 317 mln złotych. To ogromny skok, który świadczy o skuteczności działań podejmowanych przez bank. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku ING Bank Śląski osiągnął już „na czysto” ponad 3 miliardy złotych. Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł w tym okresie 3,17 mld złotych.

Wynik odsetkowy

Wynik odsetkowy ING Banku Śląskiego w trzecim kwartale 2023 roku wyniósł 2,09 mld złotych, co oznacza ponad tysiącprocentowy wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Warto jednak zaznaczyć, że rok temu wynik odsetkowy był obciążony kosztami wakacji kredytowych. Mimo to, wynik ten po dziewięciu miesiącach wzrósł o prawie 60 procent w ujęciu rocznym.

Liczba klientów

ING Bank Śląski odnotował wzrost liczby klientów zarówno w segmencie detalicznym, jak i korporacyjnym. W samym trzecim kwartale 2023 roku przyrost liczby nowych klientów wyniósł 82 tysiące w segmencie detalicznym i 17 tysięcy w segmencie korporacyjnym. Stan na koniec września 2023 roku liczba klientów wynosiła odpowiednio 4,47 miliona w segmencie detalicznym i 553 tysiące w segmencie korporacyjnym. Bank jest zadowolony z tego wzrostu, a także z aktywności klientów.

Portfel kredytowy

Portfel kredytowy ING Banku Śląskiego wzrósł o 3 procent do 160 mld złotych po trzech kwartałach bieżącego roku. W samym trzecim kwartale 2023 roku bank udzielił 1,98 mld złotych kredytów hipotecznych, co stanowi wzrost o 22 procent w porównaniu do roku poprzedniego. Ponadto udzielono 1,27 mld złotych pożyczek gotówkowych, co oznacza wzrost o 28 procent w porównaniu do roku poprzedniego. ING Bank Śląski odnotował także 10-procentowy wzrost depozytów, które osiągnęły prawie 200 mld złotych.

Sprawy sądowe z frankowiczami

W trzecim kwartale 2023 roku liczba spraw sądowych związanych z walutowymi kredytami hipotecznymi wzrosła o 91 do 1 305. ING Bank Śląski zawarł z klientami łącznie już 683 ugody. Bank oszacował rezerwę na ryzyko prawne kredytów hipotecznych indeksowanych do franka szwajcarskiego (CHF) na kwotę 93,4 mln złotych. Na 30 września 2023 roku przeciwko ING Bankowi Śląskiemu toczyło się 1305 spraw sądowych związanych z kredytami w złotych indeksowanymi kursem franka szwajcarskiego. Niespłacony kapitał kredytów wynosił 291,7 mln złotych.

Podsumowanie

ING Bank Śląski odnotował znaczący wzrost zysku netto i wyniku odsetkowego w trzecim kwartale 2023 roku. Liczba klientów banku wciąż rośnie, zarówno w segmencie detalicznym, jak i korporacyjnym. Portfel kredytowy banku rośnie, a liczba spraw sądowych związanych z kredytami hipotecznymi również wzrasta. ING Bank Śląski utrzymuje swoją pozycję jako jedna z największych instytucji finansowych w Polsce, kontynuując dynamiczny rozwój i dostarczając klientom innowacyjne rozwiązania finansowe.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie