Home Wiadomości Ing Bank Frankowicze, Ugody i Kredyty we frankach – Jak wygląda sytuacja pod koniec 2023 roku?

Ing Bank Frankowicze, Ugody i Kredyty we frankach – Jak wygląda sytuacja pod koniec 2023 roku?

dodał Bankingo

W ostatnich latach kredyty we frankach szwajcarskich stały się poważnym problemem dla wielu osób w Polsce. Jednym z banków, który nadal ma dużą liczbę aktywnych kredytów we frankach, jest ING Bank. Dlatego też warto przyjrzeć się najnowszym informacjom dotyczącym kredytów frankowych oraz ugód proponowanych przez ten bank.

Wzrost liczby klientów

Według raportu opublikowanego przez Grupę ING Banku Śląskiego, w trzecim kwartale 2023 roku bank kontynuował realizację swoich strategicznych założeń. Spowodowało to wzrost liczby nowych klientów, zarówno po stronie detalicznej, jak i korporacyjnej. Liczba nowych klientów wyniosła odpowiednio 82 tysiące i 17 tysięcy. To bardzo pozytywny wynik dla banku, który ma nadzieję na dalszy wzrost swojej bazy klientów.

Dobry wynik finansowy

Grupa ING Banku Śląskiego może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami finansowymi. Zysk netto w trzecim kwartale 2023 roku wyniósł aż 3 170,1 mln zł, co stanowi wzrost o ponad 200% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Dochody banku ogółem wzrosły o 44%, osiągając poziom 7 763,1 mln zł. Wskaźnik kosztów (z podatkiem bankowym)/dochodów wyniósł 41,2%, w porównaniu z 63,5% w analogicznym okresie ubiegłego roku. To bardzo pozytywne wyniki, które świadczą o skutecznej strategii banku i zdolności do generowania zysków.

Problem frankowy nadal istnieje

Mimo dobrych wyników finansowych, ING Bank nadal ma znaczny portfel kredytów we frankach szwajcarskich. Na koniec trzeciego kwartału 2023 roku bank miał około 2 900 aktywnych kredytów hipotecznych indeksowanych do franka szwajcarskiego. Zabezpieczone są one olbrzymimi rezerwami, które na koniec września 2023 roku wyniosły już 569 mln zł. Niskie zainteresowanie ugodami proponowanymi przez bank ING może wskazywać, że kredytobiorcy frankowi nie są zainteresowani takimi rozwiązaniami. Istnieje jednak nadzieja, że bank będzie w stanie przekonać więcej klientów do zawierania ugód, które mogą być korzystne dla obu stron.

Propozycje ugód

Bank ING proponuje ugody zgodne z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że kredyt frankowy jest traktowany jak kredyt złotówkowy, powiększony o oprocentowanie WIBOR i marżę banku. Jednak nie wszyscy frankowicze są przekonani do takich rozwiązań. Wielu z nich decyduje się na unieważnienie umowy kredytowej na drodze sądowej. Choć proces sądowy może trwać długo, to dla wielu kredytobiorców jest to bardziej opłacalna opcja. Banki, w tym ING Bank, starają się przekonać klientów do zawierania ugód, jednak nie zawsze są one korzystne dla frankowiczów.

Unieważnienie umowy kredytowej

Unieważnienie umowy kredytowej to rozwiązanie, które pozwala frankowiczom uwolnić się od niepewnego kursu franka szwajcarskiego. W ten sposób kredytobiorcy mogą otrzymać darmowy kredyt, spłacając jedynie równowartość otrzymanego kapitału kredytu. Proces sądowy może być stresujący, jednak z dobrą kancelarią frankową można go przeprowadzić bez większych problemów. Warto zaznaczyć, że banki nie proponują ugód kredytobiorcom, którzy już spłacili swoje zobowiązania, ponieważ ryzyko sporu jest wówczas mniejsze. To niesprawiedliwe, ponieważ wady prawne umów kredytowych odnoszą się praktycznie do wszystkich frankowych umów kredytowych.

Podsumowanie

ING Bank ma powody do zadowolenia ze swoich wyników finansowych, ale problem kredytów we frankach szwajcarskich nadal istnieje. Bank stara się przekonać klientów do zawierania ugód, jednak nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie dla frankowiczów. Unieważnienie umowy kredytowej może być bardziej opłacalne, choć wiąże się z procesem sądowym. Warto zasięgnąć porady u doświadczonej kancelarii frankowej, która pomoże w podjęciu właściwej decyzji w tej sprawie.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie