W pierwszym półroczu 2023 roku polskie sądy wydały wyroki w ponad 8100 sprawach dotyczących kredytów frankowych. Co najbardziej interesujące, aż 97% z tych wyroków było korzystnych dla Frankowiczów. Oznacza to, że w zdecydowanej większości przypadków sądy unieważniały umowy kredytowe, co w świetle ostatniego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 15 czerwca 2023 roku jest równoznaczne z wdrożeniem sankcji kredytu darmowego. TSUE orzekło, że bankom nie przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Dlatego Frankowicze, którzy wygrywają sprawy z bankami, zyskują dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych, ponieważ nie muszą oddawać odsetek i marż.
Warto zauważyć, że pierwsze półrocze 2023 roku było rekordowe pod względem liczby rozstrzygniętych spraw frankowych. W porównaniu do poprzedniego roku, liczba rozpatrzonych spraw podwoiła się i wyniosła około 8100. Niestety, mimo takiego tempa, nadal pozostaje wiele nierozstrzygniętych spraw frankowych. Obecnie aktywnych spraw frankowych jest już 135 tysięcy, a nawet jeżeli Sądy przyspieszą i zaczną rozpatrywać 30 tysięcy spraw rocznie, to osoby, które czekały z pozwaniem banku do 2023 roku, mogą czekać na rozstrzygnięcie swojej sprawy nawet 4 lata.
Warto jednak zaznaczyć, że nie ma jednoznacznej reguły, jeśli chodzi o czas rozpatrywania spraw frankowych. Obecnie banki można pozywać w Sądach właściwych ze względu na zamieszkanie kredytobiorcy, co oznacza, że niektórzy Frankowicze mogą pozbyć się kredytu w ciągu roku lub dwóch. Niemniej jednak, inni mogą być zmuszeni czekać lata, chyba że Sądy opracują metody przyspieszenia postępowań w sprawach frankowych. Biorąc pod uwagę, że aż 97% tych spraw kończy się wygraną Frankowicza, nie wymagają one już tak szczegółowego rozpatrywania na każdym etapie.
Spis treści:
Statystyki dotyczące rozstrzygniętych spraw frankowych
W pierwszym półroczu 2023 roku polskie sądy wydały wyroki w ponad 8100 sprawach frankowych. Oto główne punkty statystyczne:
- 97,2% wydanych wyroków było korzystnych dla Frankowiczów.
- 96,5% z tych wyroków to stwierdzenie nieważności umowy kredytowej.
- Liczba prawomocnych wyroków w sprawach frankowych wzrosła o ponad 100% rdr. W pierwszym półroczu 2023 roku było ich łącznie 1611, podczas gdy rok wcześniej było to tylko 652.
- Frankowicze wygrywają prawomocnie już w 99,3% spraw sądowych.
Te statystyki jednoznacznie pokazują, że linia orzecznicza w sprawach frankowych jest niezwykle prokonsumencka. Banki praktycznie nie mają szans na wygraną w sądach, a Frankowicze mają bardzo wysoką skuteczność w procesach sądowych. To najlepszy moment, aby rozważyć pozwanie banku o unieważnienie umowy i pozbycie się wadliwego zobowiązania oraz odzyskanie nienależnie spełnionych na rzecz banku świadczeń.
Najlepsze kancelarie w Polsce w sprawach frankowych
W Polsce istnieje wiele renomowanych kancelarii specjalizujących się w sprawach frankowych. Oto dwie z nich, które odnotowały imponujące wyniki w pierwszym półroczu 2023 roku:
- Kancelaria adwokata Pawła Borowskiego: Ta kancelaria z siedzibą we Wrocławiu od lat odnosi sukcesy w sprawach frankowych. W pierwszym półroczu 2023 roku uzyskali oni aż 409 korzystnych orzeczeń. Był to ich rekordowy wynik. Kancelaria adwokata Pawła Borowskiego jest znana ze swojej skuteczności i pomocy Frankowiczom w unieważnianiu umów kredytowych.
- Kancelaria Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni: To warszawska kancelaria, która również specjalizuje się w sprawach przeciwko bankom. W pierwszym półroczu 2023 roku kancelaria wygrała aż 407 spraw, w tym 76 prawomocnie. Wśród najczęściej pozywanym banków były mBank, PKO BP i Millennium Bank. Kancelaria ma już na swoim koncie ponad 1000 wyroków w sprawach frankowych.
Perspektywy na przyszłość
Podsumowując, pierwsze półrocze 2023 roku było rekordowe pod względem liczby rozstrzygniętych spraw frankowych i korzystnych wyroków dla Frankowiczów. Wydaje się, że linia orzecznicza jest coraz bardziej prokonsumencka, a banki mają coraz mniejsze szanse na wygraną w sądach. Czy w przyszłości statystyki będą się poprawiać? To trudno jednoznacznie stwierdzić, ale po czerwcowym wyroku TSUE, który potwierdził, że bankom nie przysługuje wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału, można się spodziewać, że Frankowicze będą kontynuować walkę o unieważnienie umów kredytowych.
Jedno jest pewne – Frankowicze mają coraz większe szanse na odzyskanie nienależnie spełnionych świadczeń na rzecz banku i unieważnienie wadliwych umów kredytowych. Kancelarie prawnicze specjalizujące się w sprawach frankowych są gotowe pomóc wszystkim, którzy chcą podjąć walkę z bankami. Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów i przekonać się, czy nasza umowa kredytowa również może zostać unieważniona.