Home Edukacja Ile było Frankowiczów?

Ile było Frankowiczów?

dodał Bankingo

Kredyty we frankach szwajcarskich były popularne w Polsce w latach 90. XX wieku i później. Wiele osób zaciągnęło kredyty mieszkaniowe lub hipoteczne denominowane lub indeksowane we frankach szwajcarskich. Jednak w wyniku zmian kursu walutowego, wiele z tych kredytów stało się obciążeniem dla kredytobiorców. W tym artykule dowiemy się, ile dokładnie Frankowiczów było w Polsce i jakie były reakcje na ten problem.

Skala problemu

Według szacunków „Gazety Finansowej” z lutego 2017 roku, w Polsce było około 1 miliona umów kredytowych we frankach szwajcarskich, które dotyczyły około 4 milionów obywateli. To ogromna liczba ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej z powodu wzrostu kursu walutowego. Warto zauważyć, że te dane są z 2017 roku, więc liczba Frankowiczów mogła ulec zmianie w ciągu ostatnich lat.

Inicjatywy środowiska kredytobiorców

W odpowiedzi na ten problem, część Frankowiczów założyła organizacje i manifestowała publicznie, aby bronić swoich praw. Jedną z pierwszych organizacji tego typu było stowarzyszenie „Pro Futuris”, które rozpoczęło działalność w 2015 roku. Organizacja ta zorganizowała wiele manifestacji w różnych miastach Polski. Wkrótce potem powstał ruch społeczny „Bankowe Bezprawie”, który przekształcił się w stowarzyszenie „Stop Bankowemu Bezprawiu”. To stowarzyszenie stało się wiodącą organizacją Frankowiczów.

Czołowy działacz środowiska – Maciej Pawlicki

Jednym z czołowych działaczy środowiska Frankowiczów jest Maciej Pawlicki. Pawlicki nie tylko przyczynił się do nagłośnienia problemu kredytów walutowych, ale także podkreślił społeczne konsekwencje związane z tymi kredytami. W swoich wypowiedziach zauważył, że tysiące osób doświadcza problemów zdrowotnych, rozpadu rodzin, emigracji i innych negatywnych skutków tego problemu. Pawlicki jest jednym z głównych rzeczników Frankowiczów i walczy o to, aby ich prawa zostały przywrócone.

Reakcje polityków

Problem Frankowiczów stał się przedmiotem szerokiej debaty publicznej, a politycy różnych partii wypowiadali się na ten temat. W kampanii prezydenckiej w 2015 roku, Andrzej Duda obiecał, że wniesie do Sejmu projekt ustawy rozwiązującej problemy Frankowiczów. Projekt taki został faktycznie wprowadzony do parlamentu w 2016 roku, jednak nie spełnił oczekiwań Frankowiczów.

Reakcje instytucji państwowych

Niektóre instytucje państwowe podjęły działania mające na celu pomoc Frankowiczom. Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Finansowy zorganizowali akcję informacyjną oraz oferowali wsparcie Frankowiczom. Rzecznik Finansowy może wydać oświadczenie na wniosek Frankowicza, które może być uwzględnione przez sąd podczas rozprawy. Prezes UOKiK wydał również opinie na temat klauzul abuzywnych stosowanych w umowach kredytowych denominowanych lub indeksowanych do walut obcych.

Już wiesz Ile było Frankowiczów

Problem Frankowiczów był i nadal jest istotnym zagadnieniem w Polsce. Liczba Frankowiczów w Polsce wynosiła około 1 miliona według danych z 2017 roku.Wiele osób zaangażowało się w walkę o swoje prawa i zorganizowało manifestacje. Politycy różnych partii wypowiadali się na ten temat, ale nie udało się znaleźć rozwiązania, które zadowoliłoby wszystkie strony. Instytucje państwowe podjęły działania informacyjne i doradcze, aby pomóc Frankowiczom w uregulowaniu swojej sytuacji. To nadal trwający problem, który wymaga dalszych działań i rozwiązań.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie