Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Felietony Frankowy Dług, Wyzwanie Czy Możliwość? Aktualne Perspektywy Kredytobiorców

Frankowy Dług, Wyzwanie Czy Możliwość? Aktualne Perspektywy Kredytobiorców

dodał Bankingo

Mimo sumiennej spłaty kredytów przez kilkanaście lat, wielu kredytobiorców frankowych stanęło przed paradoksalnym faktem: wciąż muszą oddać więcej niż pożyczyli. Pytanie, które na ustach wszystkich frankowiczów brzmi: jak wyglądać będzie sytuacja z kredytami frankowymi w najbliższym czasie?

Historia Kredytów Frankowych: Austriacki Początek, Polski Rozkwit

Historia kredytów frankowych sięga austriackich banków lat dziewięćdziesiątych (1996 r.), gdzie zaczęły one po raz pierwszy oferować kredyty powiązane z frankiem szwajcarskim. W Polsce pierwsze kredyty frankowe zaczęły pojawiać się około 1998 roku. Przełomowy okres nastąpił w latach 2005-2006, kiedy to kredyty frankowe zaczęły zyskiwać na popularności. W 2007 r. kredyty te stanowiły nawet 90% zaciąganych zobowiązań kredytowych.

Dlaczego Frankowicze Stracili: Niewystarczające Informacje o Ryzyku

Kredytobiorcy na początku lat dwutysięcznych masowo zaciągali kredyty powiązane z frankiem szwajcarskim. Z uwagi na niższe koszty i łatwość uzyskania, były one atrakcyjne dla osób, które nie miały zdolności kredytowej do zaciągnięcia zobowiązania w złotych. W tym okresie sektor bankowy zapewniał o stabilności franka szwajcarskiego. Stabilność tej waluty przekładała się na opłacalność kredytu we frankach. Niestety, pracownicy banków nie informowali w sposób dostateczny o potencjalnym ryzyku oraz konsekwencjach umowy, co sprawiło, że wiele osób nie było świadoma ryzyka wiążącego się z kredytem frankowym.

Kredyty Frankowe 2023: Czy Jest Nadzieja na Polubowne Rozwiązanie?

W 2023 roku frankowicze mogą spodziewać się kontynuacji prób polubownego załatwiania sporów między bankami i klientami. Niestety, jak do tej pory, propozycje ugód oferowane przez banki nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Znacznie lepszym wyjściem wydaje się być pozwanie banku i domaganie się unieważnienia umowy kredytowej.

Jak Wyglądać Będzie Kurs Franka Szwajcarskiego?

Dalsze kształtowanie się kursu franka szwajcarskiego uzależnione jest od szeregu czynników, które niestety nie pozwalają na precyzyjne przewidywanie. Na podstawie danych historycznych warto jednak zauważyć, że kurs franka szwajcarskiego oscyluje w wartościach około 4,0 – 4,80 zł, przeciętnie osiągając wartość 4,20 – 4,50 zł. Obecnie brak jest przesłanek, aby sądzić, że kurs franka szwajcarskiego znacząco spadnie.

Czy Można Pozbyć się Kredytu Frankowego?

Mimo iż liczba zadłużonych we frankach jest ogromna, wielu kredytobiorców nadal nie podważyło ważności swojej umowy frankowej. Dla tych, którzy obawiają się wkroczenia na drogę sądową, warto zauważyć, że obecna linia orzecznicza jest korzystna dla frankowiczów. Większość spraw sądowych kończy się częściowym lub całkowitym uwzględnieniem powództwa. Zatem perspektywa zaprzestania płatności rat kredytu frankowego i pozbycia się go jest jak najbardziej realna. Dziś, dla frankowiczów, sprawa kredytu może okazać się nie tyle wyzwaniem, co szansą.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie