Home Wiadomości Frankowicze w Sądzie: Bank Przegrywa Sprawę o Waloryzację i Dodatkowe Wynagrodzenie

Frankowicze w Sądzie: Bank Przegrywa Sprawę o Waloryzację i Dodatkowe Wynagrodzenie

dodał Bankingo

Kiedy sprawa dotycząca dodatkowego wynagrodzenia i waloryzacji kwoty kredytu według wskaźnika inflacji trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie, Raiffeisen Bank International AG oczekiwał zwycięstwa. Sąd jednak rozstrzygnął na korzyść kredytobiorców, oddalając powództwo banku na sumę 346 tys. zł za korzystanie z kredytu o wartości 400 tys. zł, oraz o zapłatę dodatkowej kwoty 133 tys. zł na rzecz waloryzacji kredytu.

Wyjaśnienie Decyzji Sądu i Skutki Dla Kredytobiorców

Pomimo odmowy spełnienia głównego żądania banku, Sąd uwzględnił roszczenie Raiffeisen Banku o zapłatę kwoty 110 tys. zł, która pozostała po potrąceniu spłat kredytobiorcy. Wywołało to zdumienie, gdyż bank, mimo złożonego oświadczenia o potrąceniu, nie wycofał swojego powództwa, co skutkowało jego odrzuceniem.

Decyzja sądu nie uwzględniła prośby pozwanych o rozłożenie tej kwoty na raty, co stanowiło uderzenie dla kredytobiorców, już skonfrontowanych z trudnościami finansowymi. Sytuacja została pogłębiona przez utrzymywanie wpisu hipoteki przez bank, a także przez wpis do BIK, który uniemożliwił kredytobiorcom zaciąganie nowych kredytów.

Mimo, że prawomocny wyrok z lipca 2020 r. stwierdził nieważność umowy kredytowej, bank wniósł o zawieszenie skuteczności tego wyroku. Co gorsza, skarga kasacyjna złożona przez bank została przyjęta do rozpoznania, co spowodowało dalsze komplikacje dla kredytobiorców.

Ochrona Konsumenta – Polska na Przeciwko Europie

Podsumowując, pomimo, że bank stracił sprawę o dodatkowe wynagrodzenie i waloryzację, kredytobiorcy nadal muszą walczyć o swoje prawa. W Polsce ochrona konsumenta wciąż nie jest na poziomie europejskim, co jest wyraźnie widoczne w tej sprawie. Wymaga to dalszych działań na rzecz ochrony konsumentów przez polski system prawny.

Za wyrok w tej sprawie odpowiadał SSR del. Michał Maj (XXVIII C 944/22). Koszty procesu zostały rozłożone proporcjonalnie do wyniku sprawy, z 2650 zł zasądzonymi od banku na rzecz kredytobiorców. Wyrok jest jeszcze nieprawomocny, a sprawę prowadzą adw. Jacek Czabański i adw. Anna Wolna-Sroka.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie