Home Wiadomości WYBORY 2023: Nowe propozycje wyborcze dla Frankowiczów – szybkie i sprawne PROCESY po wyborach?

WYBORY 2023: Nowe propozycje wyborcze dla Frankowiczów – szybkie i sprawne PROCESY po wyborach?

dodał Bankingo

W sobotę odbyła się konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości, na której zaprezentowano program „Bezpieczna Przyszłość Polaków”. Jednym z kluczowych obszarów tego programu jest wymiar sprawiedliwości i prawa obywatelskie. W kontekście tego obszaru, PiS skupia się na trosce o frankowiczów, czyli osoby posiadające kredyty hipoteczne w walutach obcych, głównie w szwajcarskim franku. Partia zapowiada reformę Sądu Najwyższego oraz zmiany mające na celu uproszczenie postępowania sądowego w sprawach frankowych. W artykule przedstawimy główne założenia programu PiS dotyczące tej kwestii.

Reforma Sądu Najwyższego

Jednym z ważnych punktów programu PiS jest reforma Sądu Najwyższego. Partia zapowiada, że chce umocnić autorytet tej instytucji i usprawnić jej działanie. Sąd Najwyższy miałby stać się elitarnym sądem prawa, skupiającym się na sprawach szczególnej wagi oraz skargach nadzwyczajnych, gdy dochodzi do rażąco niesprawiedliwych prawomocnych wyroków sądowych.Zgodnie z programem PiS, sędziowie Sądu Najwyższego nie będą mogli podejmować innej pracy, z wyjątkiem zatrudnienia na uczelni wyższej. Taka zmiana ma umożliwić sędziom pełne oddanie się sprawom istotnym dla państwa i obywateli.

Uproszczenie postępowania sądowego dla frankowiczów

PiS deklaruje, że chce uprościć postępowanie sądowe w sprawach frankowych. Obecnie wielu frankowiczów walczy w sądach o uznawanie nieważności umów kredytowych zawartych z bankami.Partia proponuje przerzucenie ciężaru dowodu z obywateli na banki. To banki miałyby udowodnić, że nie oszukały swoich klientów, oferując im kredyt w obcej walucie. Taka zmiana miałaby ułatwić proces sądowy dla frankowiczów i zapewnić im większe szanse na uzyskanie sprawiedliwości.

Licencjonowanie zawodu windykatora

Kolejnym zagadnieniem poruszanym w programie PiS jest wprowadzenie licencji na wykonywanie zawodu windykatora. Obecnie wiele osób zajmujących się windykacją usiłuje zastępować komorników, choć nie mają do tego uprawnień. Często dochodzi do nadużyć prawa i naruszania godności ludzi.

Dlatego partia proponuje, aby profesja windykatora była podlegała licencjonowaniu. Osoby przeprowadzające dochodzenie zaległych należności będą musiały wykazać się ponadprzeciętnymi kwalifikacjami merytorycznymi i moralnymi. Taka regulacja ma na celu ochronę interesów dłużników i zapobieganie nadużyciom.

Regulacja kancelarii odszkodowawczych

Program PiS dotyczy także regulacji kancelarii odszkodowawczych. Obecnie wiele takich kancelarii wykorzystuje nieszczęście osób pokrzywdzonych, oferując im nieuczciwe i wygórowane stawki za swoje usługi.W związku z tym, partia chce wprowadzić maksymalne stawki oraz wysokie standardy dla osób prowadzących tego typu działalność.

Dodatkowo, planowane jest wprowadzenie zakazu nachalnej reklamy i akwizycji usług kancelarii odszkodowawczych w miejscach takich jak szpitale czy domy pogrzebowe.

Celem takich regulacji jest ochrona interesów pokrzywdzonych i zapewnienie im uczciwych warunków korzystania z usług kancelarii odszkodowawczych.

Podsumowanie

Program „Bezpieczna Przyszłość Polaków” zaprezentowany przez Prawo i Sprawiedliwość zawiera wiele obietnic wyborczych dotyczących reformy Sądu Najwyższego i uproszczenia postępowania sądowego w sprawach frankowych. PiS deklaruje chęć umocnienia autorytetu Sądu Najwyższego oraz skupienia go na sprawach szczególnej wagi.

Ponadto, partia zapowiada zmiany mające na celu ułatwienie procesu sądowego dla frankowiczów poprzez przerzucenie ciężaru dowodu na banki. Wprowadzenie licencjonowania zawodu windykatora oraz regulacja kancelarii odszkodowawczych to kolejne propozycje PiS, które mają na celu ochronę interesów obywateli. Czas pokaże, jakie będą skutki tych obietnic wyborczych i czy zostaną wprowadzone w życie.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie