Home Wiadomości Frankowicze na Krawędzi: Czy Czerwcowa Podwyżka Stóp Procentowych Zaostrzy Sytuację?

Frankowicze na Krawędzi: Czy Czerwcowa Podwyżka Stóp Procentowych Zaostrzy Sytuację?

dodał Bankingo

Szwajcarskie Ministerstwo Finansów niedawno podało dane dotyczące inflacji za maj 2023 r. W porównaniu z rokiem poprzednim, inflacja wyniosła 2,2 procent, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca. Niemniej jednak, Thomas Jordan, prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), jest zdania, że konieczne jest jak najszybsze zahamowanie inflacji.

Porównanie Wskaźników Inflacji – Szwajcaria kontra Reszta Świata

Z porównań wynika, że Szwajcaria, w odniesieniu do krajów strefy euro, a także Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii czy Australii, prezentuje zupełnie inny poziom inflacji. Dane opublikowane przez resort finansów Szwajcarii pokazują, że w maju inflacja spadła do 2,2 procent w skali roku, co stanowi spadek w porównaniu z poprzednimi okresami.

W celu przeciwdziałania wzrostowi cen, Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) zdecydował się na kilka podwyżek stóp procentowych. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 1,5 procent, co jest wyższe niż cel inflacyjny ustalony przez Narodowy Bank Polski na poziomie 2,5 procent +/- 1 punkt.

Czy Frankowicze Powinni Się Martwić? Nadchodzące Posiedzenie SNB

Thomas Jordan, prezes SNB, podczas Szwajcarskiego Forum Ekonomicznego zaznaczył, jak ważne jest utrzymanie inflacji poniżej 2 procent. „Nie możemy wykluczyć dalszego zaostrzenia polityki monetarnej. Nie możemy pozwolić na utrwalenie przekonania o trwałości inflacji”, zaznaczył.

Najbliższe posiedzenie Rady Dyrektorów SNB zaplanowane jest na 22 czerwca. To wtedy okaże się, czy Polacy, którzy posiadają kredyty hipoteczne denominowane we frankach szwajcarskich, będą musieli ponownie płacić wyższe raty. Trzymajmy za nich kciuki i obserwujmy, jak sytuacja się rozwija.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie