Home Wiadomości Frankowicze mogą po opinii TSUE odzyskać w sądach jeszcze więcej

Frankowicze mogą po opinii TSUE odzyskać w sądach jeszcze więcej

dodał Bankingo

Frankowicze mogą czuć się zadowoleni z ostatnich doniesień dotyczących ich sytuacji. Według opinii Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, banki nie mają prawa ubiegać się o wynagrodzenie z tytułu korzystania z kapitału przez klientów.

Choć na ostateczne orzeczenie TSUE trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy, już teraz prawnicy reprezentujący kredytobiorców planują poszerzenie pozwów o zwaloryzowane o wskaźnik inflacji wynagrodzenia za korzystanie przez banki z odsetek i opłat. Co więcej, po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki, klienci mogą dochodzić roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń.

Według ekspertów, inflacja w Polsce wzrosła w ostatnim czasie, co oznacza, że frankowicze mają podstawy do żądania wyższego wynagrodzenia od banków. Jednakże, ostateczny werdykt TSUE w tej sprawie pozostaje niepewny, co oznacza, że sytuacja frankowiczów może jeszcze ulec zmianie.

Mimo to, opinia Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest korzystna dla frankowiczów, którzy mają nadzieję na poprawę swojej sytuacji finansowej. Trzeba jednak pamiętać, że kwestia kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich jest bardzo skomplikowana i wciąż otoczona wieloma wątpliwościami. Dlatego też, każdy kredytobiorca powinien skonsultować się z prawnikiem przed podejmowaniem jakichkolwiek działań w tej sprawie.

Ile mogą odzyskać w sądzie frankowicze

W razie unieważnienia umowy, bank powinien oddać kredytobiorcy wpłacone raty, a dłużnik kapitał, który pożyczył. Jednak roszczenia frankowiczów wobec banków mogą być szersze.

Kredytobiorcy mogą żądać wynagrodzenia za korzystanie przez banki z odsetek i opłat, mimo że Rzecznik uznał, że banki nie mają prawa ubiegać się o takie wynagrodzenie. Kredytobiorcy mogą ubiegać się o takie wynagrodzenie na mocy krajowego prawa, jeśli polski ustawodawca na to zezwala, a zdaniem prawników, przeszkód ku temu nie ma.

Ponadto, kredytobiorcy, którzy spłacali raty wraz z odsetkami, mogą ubiegać się o waloryzację świadczenia wpłaconych przez nich rat kredytu. Kwota pieniężna zapłacona wiele lat temu w wysokości nominalnej ma znacznie mniejszą siłę nabywczą, a frankowicze mogą spróbować wystąpić o waloryzację zapłaconych kwot wskaźnikiem inflacji na mocy art. 3581 § 3 kc.

Podsumowując, frankowicze, którzy unieważnili umowy kredytowe, mogą żądać nie tylko zwrotu wpłaconych rat, ale również kosztów zwaloryzowanych o inflację. Warto jednak pamiętać, że kwestia kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich jest bardzo skomplikowana i wymaga konsultacji z prawnikiem przed podjęciem jakichkolwiek działań w tej sprawie.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie