Choć inflacja w Szwajcarii niedawno spadła poniżej celu Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), nie oznacza to jeszcze końca podwyżek stóp procentowych. Dla Polaków spłacających hipoteki we frankach szwajcarskich, taka sytuacja mogłaby oznaczać trudności.
Dynamika Inflacji i Stopy Procentowe w Szwajcarii
Szwajcaria jest kolejnym krajem, którego niska inflacja budzi zazdrość. Czerwcowe dane pokazują, że wskaźnik inflacji CPI spadł do 1,7% rocznie, co jest nieco lepsze od prognoz (1,8%) i najniższy od stycznia 2022 r. To pierwszy raz od tego czasu, gdy wskaźnik znalazł się poniżej celu inflacyjnego SNB (2%).
Mimo spadku inflacji, niecałe dwa tygodnie temu SNB podniósł – zgodnie z oczekiwaniami – stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego, do 1,75 proc., czyli najwyższego poziomu od 14 lat. Od czerwca 2022 r., kiedy Szwajcarzy rozpoczęli podwyżki stóp, koszt pieniądza w tym cyklu poszedł w górę o 3,50 punktu procentowego.
Prognozy i Wpływ na Klientów z Polski
SNB zasygnalizował dalsze podwyżki stóp procentowych, a ekonomiści z Capital Economics przewidują, że bank centralny podniesie stopy procentowe jeszcze raz w tym roku, we wrześniu, o 0,25 punktu procentowego, do 2 proc. W połączeniu z umocnieniem franka szwajcarskiego, taka sytuacja byłaby niekorzystna dla polskich frankowiczów, którzy spłacają hipoteki w tej walucie.
W Polsce jest czynnych około 320 tys. takich kredytów o wartości brutto mniej więcej 80 mld zł. Jeśli tendencja do podwyżek stóp procentowych w Szwajcarii utrzyma się, polscy frankowicze mogą znaleźć się w coraz trudniejszej sytuacji.