Home Wiadomości Frank szwajcarski osłabiał się, to nie koniec zawirowań – PROGNOZA na koniec 2023 roku

Frank szwajcarski osłabiał się, to nie koniec zawirowań – PROGNOZA na koniec 2023 roku

dodał Bankingo

Frank szwajcarski osłabił się ostatnio w stosunku do złotego, co mogłoby cieszyć osoby posiadające kredyty w tej walucie. Jednak czy osłabienie franka jest powodem do radości? Jak długo potrwa ta sytuacja? W tym artykule przeanalizujemy, dlaczego frank szwajcarski osłabił się, jak wpływa to na polską walutę i jak globalna sytuacja może wpływać na kurs złotego.

Dlaczego frank się osłabił?

Frank szwajcarski osłabił się w drugiej połowie września. Powodem tego było ogłoszenie przez Amerykańską Rezerwę Federalną (Fed) przerwy w podnoszeniu stóp procentowych. Zazwyczaj rynki reagują pozytywnie na wysokie stopy procentowe, ponieważ oznaczają one wyższe oprocentowanie danej waluty. Jednak w przypadku USA, gdy Fed zdecydował się na pauzę, dolar nieznacznie się wahnął, ale utrzymał stabilną wartość.

Dzień po decyzji Fedu, szwajcarski bank centralny (SNB) również ogłosił, że nie będzie podnosił stóp procentowych. To inwestorów zaskoczyło, ponieważ oczekiwali oni niewielkiego wzrostu stóp. Ta decyzja była niezgodna z oczekiwaniami rynku i spowodowała osłabienie franka szwajcarskiego.

Jak to wpływa na polską walutę?

Osłabienie franka szwajcarskiego wobec innych walut regionu spowodowało, że złoty się umocnił w stosunku do franka. Jednak w porównaniu z początkiem września, złoty jest nadal słabszy o prawie 10 groszy. W tym samym okresie, czeska korona utrzymała swoją wartość wobec franka, a węgierski forint stracił tylko około 1%. Dlaczego więc złoty słabnie bardziej niż inne waluty w regionie?

Rola Rady Polityki Pieniężnej

Jednym z czynników wpływających na osłabienie złotego jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o obniżeniu stóp procentowych o 0,75 pkt proc. Wprowadzenie takiej obniżki było nieoczekiwane i niezgodne z ekonomiczną logiką. Decyzja ta spowodowała gwałtowne osłabienie złotego.

Decyzja RPP została podjęta w trakcie kampanii wyborczej, co sugeruje, że miała ona na celu wspomóc rządzącą partię w zdobyciu głosów. Prezes NBP, Adam Glapiński, wskazał nawet trzech członków RPP, którzy wyrażali odmienne opinie na temat polityki pieniężnej, jako „nasłanych przez totalną opozycję”. Taka polityka monetarna może wpłynąć na zmniejszenie oprocentowania kredytów, co może skłonić niektórych kredytobiorców do zagłosowania na rządzącą partię.

Sytuacja na Węgrzech i w Czechach

Węgierski bank centralny (MNB) niedawno ogłosił, że utrzyma wysokie stopy procentowe, mimo spowolnienia gospodarczego i spadku inflacji. To oznacza, że MNB utrzymuje restrykcyjną politykę pieniężną dla zapewnienia stabilności cen.

W przeciwieństwie do Polski, MNB nauczył się na błędach, które popełnił rok temu, kiedy przedwczesne ogłoszenie „uroczystego zwycięstwa nad inflacją” doprowadziło do załamania forinta. Dzięki zastosowaniu dodatkowych narzędzi, MNB zdołał opanować sytuację i przywrócić stabilność.

Czeski bank centralny (CNB) prowadzi jedną z najbardziej transparentnych polityk pieniężnych w regionie. W swoich projekcjach CNB pokazuje przyszłe ścieżki stóp procentowych, co pozwala inwestorom i rynkom na przewidywanie i dostosowywanie się do decyzji banku centralnego. CNB obecnie planuje obniżyć stopy procentowe na przełomie roku, jeśli inflacja będzie spadać zgodnie z oczekiwaniami.

Czy osłabienie franka potrwa?

Czy osłabienie franka będzie kontynuowane? Trudno przewidzieć, jak długo potrwa ta sytuacja. Wiele czynników może wpływać na kurs franka, takich jak decyzje innych banków centralnych, globalna sytuacja gospodarcza i polityczna, a także oczekiwania inwestorów.

Żadna waluta nie jest odporna na zmienność rynków finansowych. W przypadku złotego, poza czynnikami globalnymi, decyzje RPP i polityka monetarna mają duże znaczenie dla stabilności waluty. Warto śledzić te czynniki i być świadomym, jak mogą wpływać na kurs złotego.

Podsumowanie

Osłabienie franka szwajcarskiego w stosunku do złotego może cieszyć osoby posiadające kredyty w tej walucie. Jednak sytuacja na rynkach finansowych jest trudna do przewidzenia, a decyzje banków centralnych, polityka monetarna i globalna sytuacja mogą wpływać na kurs złotego. Warto być świadomym tych czynników i monitorować ich wpływ na polską walutę.

Pamiętaj, że inwestycje na rynku walutowym są zawsze związane z ryzykiem, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą finansowym.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie