Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Europejskie kraje zaostrzają kontrole graniczne w obliczu wzrostu napływu migrantów

Europejskie kraje zaostrzają kontrole graniczne w obliczu wzrostu napływu migrantów

dodał Bankingo

Europa stoi w obliczu wzrostu napływu migrantów, zarówno legalnych, jak i nielegalnych. W związku z tym niektóre kraje członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały się tymczasowo przywrócić kontrole graniczne w strefie, która normalnie gwarantuje swobodne przemieszczanie się osób. Reguły Schengen, obowiązujące w UE, umożliwiają takie działania „jako ostateczność” w przypadku sytuacji, które są uznane za poważne zagrożenie dla wewnętrznego bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

Kraje, które wprowadziły zaostrzone kontrole

Oto lista krajów, które przywróciły bardziej rygorystyczne kontrole graniczne:

Austria

Austria wprowadziła kontrole na granicy z Czechami w październiku, które mają potrwać do 6 grudnia. Od listopada kontrole graniczne zostały również przedłużone na granicy z Słowenią i Węgrami do maja 2024 roku. Austriackie władze wskazują na presję na system przyjmowania azylantów, zagrożenie handlem bronią, sieciami przestępczymi związanymi z wojną na Ukrainie oraz przemytem ludzi.

Dania

W sierpniu Dania zaostrzyła kontrole graniczne na lotnisku w Kopenhadze dla przybywających osób, w tym z krajów należących do strefy Schengen. Kontrole graniczne na granicy danewsko-niemieckiej oraz w portach z połączeniami promowymi z Niemcami zostały przedłużone do maja 2024 roku. Dania tłumaczy te działania wzrostem nielegalnej migracji oraz zagrożeniami związanymi z terroryzmem, przestępczością zorganizowaną, szpiegostwem zagranicznych służb wywiadowczych oraz wojną na Ukrainie.

Niemcy

W Niemczech ogłoszono kontrole graniczne we wrześniu na granicach lądowych z Polską, Czechami i Szwajcarią, które mają potrwać do 4 grudnia. Berlin argumentuje koniecznością reakcji na wzrost napływu imigrantów oraz wysokim poziomem przemytu. Niemcy, jako największa gospodarka Europy, odnotowały w tym roku znaczny wzrost liczby wniosków o azyl. Berlin przedłużył również kontrole na granicy lądowej z Austrią do maja 2024 roku, tłumacząc to obciążeniem systemu przyjmowania azylantów, zagrożeniami związanymi z terroryzmem na Bliskim Wschodzie oraz wojną na Ukrainie.

Włochy

Włochy przywróciły kontrole policyjne na granicy z Słowenią na północnym wschodzie kraju od 21 października, argumentując to tym, że niektórzy migranci podróżujący trasą bałkańską mogą być terrorystami. Kontrole te będą obowiązywać co najmniej do 9 grudnia. Minister spraw wewnętrznych Włoch, Matteo Piantedosi, powiedział w październiku, że prawdopodobnie zostaną one przedłużone również w przyszłym roku.

Norwegia

Norwegia, która nie jest członkiem UE, ale należy do strefy Schengen, przywróciła kontrole graniczne w swoich portach z połączeniami promowymi do strefy Schengen od 12 listopada. Wskazano na zagrożenia dla infrastruktury na lądzie i na morzu oraz ze strony zagranicznych służb wywiadowczych. Kontrole te mają obowiązywać do 5 maja 2024 roku.

Polska

Polska przedłużyła tymczasowe kontrole graniczne na granicy ze Słowacją do 3 grudnia, powołując się na próby nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów. Rząd Polski wstrząśnięty był skandalem „wizy za gotówkę” wcześniej w tym roku, gdy opozycja oskarżyła go o współudział w systemie, w którym ludzie otrzymywali przyspieszone wizy bez odpowiednich kontroli po zapłaceniu pośrednikom.

Szwecja

Szwecja wzmocniła kontrole graniczne w sierpniu na swoich granicach, nadając policji granicznej większe uprawnienia, w tym przeprowadzanie kontroli osobistych i zwiększone wykorzystanie nadzoru elektronicznego. Rząd podniósł również poziom zagrożenia terrorystycznego dla Szwecji, twierdząc, że udaremnił ataki po spaleniu Koranu, które wywołały zagrożenie ze strony dżihadystów. Kontrole graniczne zostały przedłużone do maja 2024 roku.

Francja

Francja od listopada ponownie wprowadziła kontrole na granicach ze krajami należącymi do strefy Schengen, powołując się na zagrożenia terrorystyczne. Kontrole te będą obowiązywać do 30 kwietnia 2024 roku. Minister spraw wewnętrznych, Gerald Darmanin, ogłosił wzmocnienie bezpieczeństwa na granicy belgijskiej po zabójstwie dwóch osób przez napastnika w Brukseli.

Słowacja

Rząd Słowacji 20 listopada zatwierdził utrzymanie tymczasowych kontroli granicznych na granicy z Węgrami do 23 grudnia. Rząd dąży do ograniczenia liczby nielegalnych przyjazdów, twierdząc w listopadzie, że zatrzymał około 500% więcej migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę w tym roku w porównaniu z 2022 rokiem.

Słowenia

Słowenia przedłużyła kontrole graniczne ze strefą Schengen do 9 grudnia. Rząd wskazał na konflikt zbrojny na Ukrainie, w Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz podwyższone zagrożenia ze strony przestępczości zorganizowanej i terroryzmu. Planuje również ponowne wprowadzenie kontroli granicznych na tych granicach na okres sześciu miesięcy od 22 grudnia. W październiku Słowenia wysłała policję na przejścia graniczne z Chorwacją i Węgrami.

Zaostrzenie kontroli granicznych z krajami spoza UE

Finlandia

W dniu 24 listopada Finlandia tymczasowo zamknęła wszystkie, oprócz jednego, przejścia pasażerskie na granicy z Rosją, po tym jak w ciągu dwóch tygodni do różnych stacji granicznych przybyło ponad 700 migrantów. Helsinki twierdzi, że Moskwa jest odpowiedzialna za transport nietypowo dużej liczby migrantów na granicę, co Kreml zaprzecza. Nie ogłoszono jeszcze daty ponownego otwarcia przejść.

Podsumowując, wiele krajów europejskich zdecydowało się tymczasowo przywrócić kontrole graniczne ze względu na wzrost napływu migrantów. Wiele z tych krajów wskazuje na zagrożenia związane z terroryzmem, przestępczością zorganizowaną, wojną na Ukrainie i innymi czynnikami bezpieczeństwa. Przywrócenie kontroli granicznych ma na celu ochronę wewnętrznego bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie