Home Wiadomości Dyrektorzy banków unieważniają kredyty frankowe: Czy sądy przyznają im rację?

Dyrektorzy banków unieważniają kredyty frankowe: Czy sądy przyznają im rację?

dodał Anna Wrona

Niedawno w mediach pojawiły się informacje na temat sprawy sądowej dotyczącej byłego pracownika banku, który piastował w przeszłości funkcje dyrektorskie i obecnie domaga się unieważnienia czterech kredytów frankowych. Sprawa zostanie rozstrzygnięta na początku maja, ale już teraz wiadomo, że pracownicy banków – także na eksponowanych stanowiskach – również czują się oszukani i żądają unieważnienia swoich kredytów we franku szwajcarskim.

Banki utrzymują, że kredytobiorcy byli świadomi ryzyka walutowego związanego z kredytami we frankach szwajcarskich, ale praktyka pokazuje, że nawet pracownicy banków z wyższą wiedzą ekonomiczną nie byli w stanie ocenić skali ryzyka i długofalowych skutków umów kredytowych powiązanych z kursem waluty obcej. Okazuje się, że także oni padali ofiarami nieuczciwego procederu frankowego i teraz żądają unieważnienia swoich kredytów.

Mimo że w mediach trwa kampania obwiniania frankowiczów o nieczytanie umów i wykorzystywanie przychylnego dla nich klimatu sądowego, prawda jest inna. Konsumentom przysługuje ochrona przed nieuczciwymi warunkami umownymi, a banki są zobowiązane do spełnienia obowiązków informacyjnych, aby konsument podjął świadomą decyzję o wyborze danego produktu. W przeszłości banki nie wywiązały się z tych obowiązków, a często wprowadzały klientów w błąd co do bezpiecznego charakteru umów frankowych.

Warto zwrócić uwagę, że kredyty we frankach szwajcarskich zaciągali także pracownicy banków, w tym osoby na wysokich stanowiskach. Obecnie coraz częściej sądy przyznają im rację i uznają ich za takich samych konsumentów jak pozostali frankowicze, jeśli tylko umowa kredytowa nie była związana z ich działalnością zawodową.

W praktyce sądowej można znaleźć przypadki, w których pracownicy banków – nawet na stanowiskach dyrektorskich – z powodzeniem unieważniali swoje kredyty frankowe. Sądy przyznały im status konsumenta, niezależnie od wykształcenia czy zatrudnienia w banku, oceniając jedynie związek pomiędzy umową a wykonywaną pracą zawodową.

Wyroki sądów w sprawie kredytów frankowych pracowników banków

W kontekście spraw dotyczących unieważniania kredytów frankowych przez pracowników banków, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych wyroków, które wpłynęły na sposób postrzegania tych spraw w sądach.

  1. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie, sygn. I ACa 123/21 (18 listopada 2021) – w wyniku tego prawomocnego wyroku, były długoletni pracownik Fortis Banku (obecnie BNP Paribas), który pełnił funkcję dyrektora oddziału, doprowadził do unieważnienia swojego kredytu w CHF. Sąd przyznał mu status konsumenta, mimo że posiadał wyższą wiedzę ekonomiczną i zatrudnienie w banku.
  2. Wyrok Sądu Okręgowego w Koszalinie, sygn. I C 43/21 (8 czerwca 2022) – w tej sprawie, również prowadzonej przez Kancelarię Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni, pracownica banku PKO BP doprowadziła do unieważnienia umowy kredytu frankowego „Własny Kąt Hipoteczny”. Sąd przyznał powodom status konsumenta, uznając, że kredyt został zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych i nie miał związku z ich działalnością zawodową.

Te wyroki pokazują, że sądy coraz częściej uznają pracowników banków za konsumentów w sprawach dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich, a więc mających prawo do unieważnienia umów kredytowych. Sądy zdają się zauważać, że nawet osoby z wyższym poziomem wiedzy ekonomicznej i zatrudnione w bankach mogą nie posiadać wystarczających informacji na temat ryzyka związanego z kredytami we frankach, co pozwala im na dochodzenie swoich praw jako konsumentów.

To oznacza, że przyszłe decyzje sądów w sprawach dotyczących unieważnienia kredytów we frankach szwajcarskich mogą być jeszcze bardziej korzystne dla kredytobiorców, niezależnie od ich zatrudnienia w sektorze bankowym. Jest to ważna wiadomość dla tych, którzy rozważają wnoszenie sprawy przeciwko bankom w związku z kredytami frankowymi.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie