Home Wiadomości DNB Bank i Frankowicze: Ugoda czy Proces Sądowy?

DNB Bank i Frankowicze: Ugoda czy Proces Sądowy?

dodał Bankingo

Mimo że zwykle kojarzony z większymi instytucjami finansowymi, kredyt we franku szwajcarskim był również oferowany przez banki o mniejszym udziale w polskim rynku. Jednym z takich banków jest DNB Bank, instytucja z kapitałem norweskim, która zdobyła renomę na rynku skandynawskim, zwłaszcza w Norwegii.

Kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu we frankach w DNB Bank, mimo niewielkiej liczby, doświadczają podobnych problemów co inni kredytobiorcy frankowi. Tym samym, muszą oni podjąć decyzję, czy złożyć pozew przeciwko DNB Bank, czy też skorzystać z oferowanej przez bank ugodowej propozycji.

Propozycja Ugody DNB Bank dla Frankowiczów

Jako część strategii wycofania się z polskiego rynku bankowego, DNB Bank przygotował specjalną propozycję ugody dotyczącej kredytów frankowych. W praktyce, w przypadku jednorazowej nadpłaty 90% kapitału, DNB Bank zobowiązuje się do umorzenia pozostałych 10% pożyczonego kapitału.

Oferta jest obowiązująca od 1 lutego do 30 kwietnia 2023 r. i nadpłata musi być dokonana najpóźniej 24 kwietnia 2023 r. Wartość zadłużenia frankowicza będzie wyliczana według średniego kursu NBP z dnia dokonania nadpłaty.

Czy Warto Przyjąć Propozycję Ugody DNB Bank?

Czy ugodowa propozycja DNB Bank dla frankowiczów jest korzystna? Na korzyść oferty przemawiają szybkość procesu i oszczędność kosztów, w porównaniu z potencjalnie wieloletnim procesem sądowym.

Jednakże, oferta ma także istotne wady. Przede wszystkim, nadpłata kredytu będzie dokonana po średnim kursie NBP z dnia nadpłaty, który zwykle jest znacznie wyższy niż średni kurs franka z dnia podpisania umowy kredytu.

Wniesienie pozwu frankowego przeciwko DNB Bank może natomiast prowadzić do unieważnienia całej umowy kredytowej, co ostatecznie może być korzystniejsze dla kredytobiorców, mimo dłuższego procesu. Decyzja należy do kredytobiorcy i powinna być poprzedzona dokładną analizą finansową.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie