Sprzedaż mieszkań w Polsce doświadczyła nagłego spadku, z kwietniowym wynikiem o 42% niższym niż w marcu oraz o 15% niższym rok do roku. Pomimo tego deweloperzy nie zmienili swojej polityki cenowej i kontynuują podwyżki cen.
Średnia cena mieszkań w Polsce wzrosła jeszcze szybciej niż w marcu, z Krakowem odnotowującym najszybszy wzrost. W kwietniu deweloperzy sprzedali 4502 mieszkania w 14 największych polskich miastach, co stanowi jeden z najgorszych wyników miesięcznych w ciągu ostatnich dwóch lat. W Warszawie, sprzedaż mieszkań spadła aż o 49% w porównaniu z marcem i o 15% rok do roku.
Jednakże, pomimo spadku sprzedaży mieszkań, oferta dostępnych mieszkań na sprzedaż również się zmniejsza, co może stanowić jeden z powodów kontynuacji polityki cenowej deweloperów. W kwietniu, przy sprzedaży 4502 mieszkań, do oferty wprowadzono tylko 3455 nowych mieszkań.
Deweloperzy zareagowali na pozytywną reakcję rynku w marcu i rozpoczęli budowę ponad 11 tysięcy nowych mieszkań, co jest prawie dwukrotnie więcej niż w lutym, ale jednocześnie o 2 tysiące mniej niż w marcu ubiegłego roku. Pomimo spadku sprzedaży mieszkań i kurczącej się oferty, deweloperzy nie mają dużej motywacji do sprzedaży swojego portfela gotowych lokali, co wpływa na kontynuację podwyżek cen mieszkań.
Ceny wzrastają, lecz sprzedaż maleje
Mimo spadku sprzedaży mieszkań, ceny ofertowe deweloperów kontynuują wzrost, przyspieszając w stosunku do marca. Średnia ważona zwiększyła się o 1,3% w skali miesiąca, osiągając 11,2 tys. zł za metr kwadratowy, a rocznie o 9,5%. W marcu dynamika wzrostu wyniosła odpowiednio 0,8% i 8,6%. Wzrost cen był wolniejszy niż inflacja (14,7% rdr. w kwietniu) i wzrost wynagrodzeń (12,6% rdr.).
W ciągu miesiąca największy wzrost ceny ofertowej (4,9%) zaobserwowano w Trójmieście, gdzie osiągnęła wartość 12 tys. 788 zł za metr kwadratowy. Możliwe, że spadek sprzedaży w Trójmieście jest wynikiem nieakceptacji wyższych cen przez potencjalnych nabywców. Deweloperzy również podnieśli ceny w Krakowie (o 3,8% mdm w mieście i 3,6% w aglomeracji) oraz w Łodzi (+3,1% w mieście).
Na mniejszych rynkach mieszkaniowych odnotowano największy wzrost cen w skali roku: w Białymstoku (+45,2% rdr.) oraz w Olsztynie (+31,6% rdr.). Ten wzrost nie musi wynikać z podnoszenia cen, lecz może być efektem pojawienia się ofert z droższych lokalizacji na rynku.
Pomimo spadku sprzedaży, dostępna oferta mieszkań do sprzedaży kurczy się po raz czwarty z rzędu. W kwietniu do oferty wprowadzono jedynie 3455 nowych mieszkań, podczas gdy sprzedano 4502 mieszkania. Ogólnie, oferta zmalała o zaledwie 84 lokale. W Krakowie oferta spadła o 494 mieszkania, a w Warszawie o 246.