Home Wiadomości 0% VAT na żywność w Polsce: możliwe przedłużenie „na dłużej” niż rok 2023

0% VAT na żywność w Polsce: możliwe przedłużenie „na dłużej” niż rok 2023

dodał Bankingo

Wiceminister finansów Artur Soboń zasugerował, że 0% VAT na żywność w Polsce może zostać przedłużony na dłużej niż tylko do końca 2023 roku. Obecnie zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje do końca czerwca, jednak wcześniej pojawiły się deklaracje przedłużenia jej do końca roku.

Soboń wyjaśnił, że istnieją przesłanki, aby zerowy VAT na żywność pozostał z nami na dłużej niż do końca 2023 roku. Dodał, że dzięki premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, nowa dyrektywa VAT-owska pozwala na takie przedłużenie zgodne z matrycą VAT-owską. Wskazał również, że zerowy VAT dotyczy obecnie około 27% koszyka zakupowego, co jest istotne z punktu widzenia polskich konsumentów.

Wcześniej wiceminister finansów poinformował, że zerowa stawka VAT na żywność zostanie utrzymana co najmniej do końca tego roku. Rzecznik rządu Piotr Müller również wskazał, że przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność na drugą połowę roku jest najbardziej zasadnym rozstrzygnięciem. Decyzję w tej sprawie ma ogłosić premier Mateusz Morawiecki w najbliższym czasie.

W marcu minister finansów Magdalena Rzeczkowska zapowiadała, że przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność jest prawdopodobne. Jeżeli decyzja zostanie podjęta, to obecnie obowiązująca 0-procentowa stawka VAT na żywność będzie ważna przez dłuższy okres niż pierwotnie zakładano.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie