Home Wiadomości Czy wszyscy frankowicze wygrywają z bankami?

Czy wszyscy frankowicze wygrywają z bankami?

dodał Bankingo

Kredyty frankowe w Polsce stały się popularne w latach 2006-2012, gdy wydawały się być tańszą alternatywą dla kredytów w złotówkach. Duże oszczędności miesięczne sprawiły, że wiele osób zdecydowało się na tę formę finansowania. Niestety, późniejszy wzrost kursu franka szwajcarskiego spowodował poważne problemy dla frankowiczów. Następnie okazało się, że banki w umowach frankowiczów zawarły nieuczciwe i nie zgodne z prawem zapisy. Wiele osób zaczęło dochodzić swoich praw w sądzie, a statystyki wyroków pokazują, że większość klientów wygrywa swoje sprawy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czy wszyscy klienci korzystający z kredytów frankowych wygrywają z bankami.

Rozwój sytuacji i statystyki wyroków

W minionych latach liczba wyroków na korzyść frankowiczów znacznie wzrosła. Według statystyk za rok 2022, odsetek korzystnych wyroków dla frankowiczów wynosił aż 97%. Oznacza to, że większość przypadków kończy się wygraną dla kredytobiorców. W pierwszym półroczu 2023 roku liczba wygranych spraw frankowych wyniosła ponad 7,9 tysiąca, co stanowi 97% wszystkich rozstrzygniętych spraw. Możemy zauważyć, że klienci coraz śmielej decydują się na podjęcie kroków prawnych w związku z kredytami frankowymi.

Czynniki wpływające na wynik sprawy

Choć większość frankowiczów wygrywa swoje sprawy, istnieją czynniki, które mogą wpłynąć na wynik postępowania sądowego.

Obecnie jednak w 2023 roku nadal nie wszyscy frankowicze wygrywają z bankami. Szacuje się, że około 3% frankowiczów przegrywa sprawy w sądzie z bankami.

Jednym z takich czynników jest status konsumenta i obecność klauzul abuzywnych w umowie. Konsumenci mają większe szanse na unieważnienie umowy, jeśli udowodnią, że zawierała ona klauzule abuzywne. Warto zaznaczyć, że nie wszyscy kredytobiorcy są uznawani za konsumentów, co może wpłynąć na ich szanse w sądzie.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiednie przygotowanie sprawy i reprezentacja przez wyspecjalizowanych adwokatów lub radców prawnych. Kompetentny pełnomocnik może napisać pozew i poprowadzić cały proces w taki sposób, aby minimalizować ryzyko przegranej.

Orzeczenia sądowe

Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych orzeczeń, które odegrały istotną rolę w sprawach frankowych. Jednym z takich orzeczeń jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2019 roku, który stwierdził, że prawo Unii Europejskiej nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów kredytowych wyrażonych we franku szwajcarskim. Sądy polskie również rozpatrują sprawy zgodnie z tymi wytycznymi.

Ważnymi orzeczeniami są również wyroki dotyczące klauzul abuzywnych i konsekwencji ich obecności w umowach. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w 2021 roku, w którym stwierdził, że nie można dokonywać tylko częściowej modyfikacji postanowienia uznanego za niedozwolone. Jest to istotne dla frankowiczów, którzy domagają się unieważnienia umowy w całości.

Przykłady sukcesów kancelarii frankowych

Wielu frankowiczów korzysta z usług wyspecjalizowanych kancelarii prawnych, które pomagają im w dochodzeniu swoich praw. Dwie z tych kancelarii, Kancelaria Adwokacka Pawła Borowskiego i Kancelaria Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni, odniosły znaczące sukcesy w pierwszym półroczu 2023 roku.

Kancelaria Adwokacka Pawła Borowskiego wygrała aż 409 spraw frankowych, z czego 108 wyroków było prawomocnych. Natomiast Kancelaria Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni uzyskała aż 407 korzystnych wyroków, z czego 76 było prawomocnych.

Już wiesz, że nie wszyscy frankowicze wygrywają z bankami

Choć większość frankowiczów wygrywa swoje sprawy z bankami to nadal niewielka grupa frankowiczów około 3 procent przegrywa swoje sprawy z bankami w sądach w 2023 roku.

Warto skorzystać z usług wyspecjalizowanych kancelarii frankowych, które mają doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych i mogą pomóc w uzyskaniu korzystnego wyroku. Jednak zawsze istnieje ryzyko przegranej, dlatego ważne jest staranne przygotowanie sprawy i reprezentacja przez kompetentnego pełnomocnika prawnego.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie