Home Wiadomości Czy USA zbliżają się do kryzysu finansowego?

Czy USA zbliżają się do kryzysu finansowego?

dodał Bankingo

Negocjacje między Białym Domem a Republikanami w sprawie podniesienia limitu zadłużenia w USA zawieszone są w martwym punkcie. Bez postępu w tej dyskusji, jest możliwe, że fundusze na wydatki rządowe mogą się skończyć już na początku czerwca. Bez porozumienia sytuacja gospodarcza USA może szybko się pogorszyć.

Problem narastający

Pierwsze rozmowy na ten temat zakończyły się w piątek bez osiągnięcia konkretnych postępów. Republikanie, reprezentowani przez członka Izby Reprezentantów Patricka McHenry, podkreślają potrzebę wprowadzenia zmian w strukturze wydatków rządowych, ale szczegóły kolejnego spotkania nie są jeszcze znane.

Niedługo po wznowieniu rozmów, negocjacje znów zakończyły się niepowodzeniem. Czas na osiągnięcie porozumienia jest coraz krótszy, bo do 1 czerwca administracji mogą zabraknąć fundusze na wydatki publiczne.

Co oznacza brak porozumienia?

Jeśli limit zadłużenia nie zostanie podniesiony, konsekwencje mogą okazać się poważne nie tylko dla amerykańskich rodzin, ale także dla globalnej pozycji USA. Szefowa ministerstwa skarbu, Janet Yellen, ostrzega, że brak funduszy może postawić pod znakiem zapytania zdolność USA do obrony swoich interesów bezpieczeństwa narodowego. To może też wpłynąć na wypłatę świadczeń emerytalnych „Social Security”.

Czy jest szansa na porozumienie?

Niektóre źródła wskazują, że jednym z powodów braku porozumienia jest różnica w oczekiwaniach między obiema stronami. Ekipa prezydenta Joe Bidena jest gotowa na pewne cięcia w wydatkach rządowych w zamian za podniesienie limitu zadłużenia, ale propozycje Republikanów mogą być zbyt daleko idące.

Rzeczniczka Białego Domu, Karine Jean-Pierre, podkreśla, że prezydent Biden wciąż ma nadzieję na pomyślny koniec negocjacji. Mimo to, sytuacja nadal jest nierozwiązana, a prezydent Biden planuje skrócić swoją podróż i wrócić do Waszyngtonu wcześniej.

Czy USA unikną kryzysu finansowego?

Stałe utrzymywanie się tego impasu może przyczynić się do poważnych konsekwencji dla gospodarki USA. Bez podniesienia limitu zadłużenia, rząd może nie być w stanie sfinansować swoich wydatków, co może prowadzić do kryzysu. Wszyscy mamy nadzieję, że strony osiągną porozumienie na czas i unikną kryzysu finansowego.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie