Home Finanse Czy opłaca się nadpłacić kredyt w Credit Agricole?

Czy opłaca się nadpłacić kredyt w Credit Agricole?

dodał Jacek Kabała

W związku z galopującą inflacją i znacznym podniesieniem kosztów życia, wzrosły także stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytu hipotecznego. Wielu kredytobiorców zaczęło odczuwać problemy z dotrzymaniem terminowości spłat. W tej sytuacji rząd zaproponował pewne rozwiązania, które pomogą wesprzeć budżet zadłużonych osób. Wśród nich są wakacje kredytowe, czyli odroczenie spłaty raty na okres kilku miesięcy. Taka metoda daje również możliwość skorzystania z opcji nadpłaty kredytu, którą oferuje m.in. bank Credit Agricole. Na czym dokładnie ona polega, z czym się wiąże i dlaczego warto brać ją w ogóle pod uwagę?

Wakacje kredytowe a nadpłata kredytu hipotecznego

Nadpłata kredytu hipotecznego w Credit Agricole jest silnie powiązana z wakacjami kredytowymi. Eksperci od spraw finansów wręcz zalecają skorzystanie z obu tych rozwiązań. Dlaczego? Wakacje kredytowe pozwalają na czasowe odroczenie spłaty poszczególnych rat kredytu, jeżeli został on zaciągnięty przed dniem 1 lipca 2022 r. i tylko w złotówkach. Łącznie obejmują one 8 rat — cztery w bieżącym roku oraz cztery w następnym.

Ta metoda nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, dzięki czemu kredytobiorca ma możliwość zaoszczędzenia pieniędzy i podreperowania swojego budżetu. Środki, które pozostaną, można przeznaczyć na dowolne cele, np. wykorzystać je na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, odłożyć na lokacie czy też przeznaczyć właśnie na nadpłatę kredytu hipotecznego.

Nadpłata kredytu w banku Credit Agricole — jak jej dokonać?

Nadpłatę kredytu hipotecznego można wykonać na wiele sposobów. Zdecydowanie najprostszym i najszybszym jest dokonanie jej przez internet. Credit Agricole umożliwia zrobienie transakcji na każdą kwotę i w dowolnej liczbie wpłat. Jak zatem dokonać nadpłaty za pośrednictwem bankowości elektronicznej? Przede wszystkim należy się do niej zalogować.

Następnie w zakładce „Kredyty” wyszukaj swój kredyt hipoteczny, którego ma dotyczyć operacja. Po kliknięciu w szczegóły kredytu wybierz opcję „Nadpłać kredyt”. Dalej wystarczy już tylko potwierdzić dyspozycję i postępować zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Jeżeli jednak z jakiegokolwiek powodu nie odpowiada Ci nadpłata przez bankowość internetową, możesz to zrobić również poprzez infolinię lub osobiście u doradcy w placówce banku.

Oprócz powyższego procesu, podczas nadpłaty kredytu w Credit Agricole konieczne będzie wypełnienie stosownego wniosku. Należy w nim wpisać podstawowe dane personalne oraz numer rachunku bankowego, z którego zostaną pobrane pieniądze przeznaczone na nadpłatę. Istotne jest również podanie wysokości kwoty nadpłaty oraz określenie jej celu: czy ma po prostu zmniejszyć ratę, czy też skrócić czas spłaty kredytu.

Korzyści z nadpłaty kredytu w Credit Agricole

Nadpłata kredytu hipotecznego w Credit Agricole niesie ze sobą korzyści finansowe. Szczególnie w obecnych czasach, kiedy inflacja nieustannie postępuje, najkorzystniejsze jest dobre ulokowanie pieniędzy, choćby w postaci nadpłaty kredytowej. Stanowi to w pełni opłacalne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli zostanie wdrożone już na samym początku spłacania kredytu — w pierwszych latach.

Wówczas spłaca się odsetki, które stanowią większą część raty, a jednocześnie naliczane są od mniejszej kwoty. Takie postępowanie gwarantuje, że każda kolejna rata również będzie niższa. Jak już zostało wspomniane wcześniej, przy dokonywaniu nadpłaty kredytu istnieje możliwość skrócenia ogólnego czasu jego spłaty.

Dzięki temu korzystanie z wakacji kredytowych przestanie być koniecznością. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dobrze przemyśleć własne potrzeby i sytuację kredytową. Do pomocy można użyć dostępnego w Internecie kalkulatora, czyli całkowicie darmowego narzędzia do obliczania korzyści finansowych w przypadku wzięcia nadpłaty kredytu.

Koszty związane z nadpłatą kredytu w Credit Agricole

Nadpłata kredytu w Credit Agricole przynosi znaczące korzyści finansowe. Jednak w niektórych przypadkach może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Dotyczy to przede wszystkim tych kredytobiorców, którzy wzięli kredyt przed dniem 22 lipca 2017. Wówczas bank pobiera odpowiednią prowizję za przedterminową spłatę kredytu.

Jej wysokość jest ustalana przez doradcę bankowego, zgodnie z zasadami obowiązującymi w Tabeli Opłat i Prowizji. Na tej podstawie można jednak uznać, iż za nadpłatę kredytu trzeba będzie uiścić opłatę w wysokości kilkuset złotych. Pozostałych pożyczkobiorców, którzy zaciągnęli dług po wspomnianej dacie, ta prowizja nie dotyczy.

Główne cele korzystania z nadpłaty kredytu

Decydując się na skorzystanie z nadpłaty kredytu, warto skrupulatnie przeanalizować własną sytuację finansową i potrzeby. Istotne jest również zwrócenie uwagi na główny cel, jaki ma przyświecać temu rozwiązaniu. Należą do nich: skrócenie czasu spłaty kredytu oraz obniżenie raty.

Decyzja powinna zostać podjęta na spokojnie i po dokładnym zastanowieniu. W przypadku problemów z regularną spłatą należności, warto pomyśleć o zmniejszeniu raty, dzięki czemu łatwiej będzie spłacić również każdą kolejną. Natomiast jeśli sytuacja finansowa przedstawia się wystarczająco pewnie, lepszym wyborem okaże się skrócenie łącznego okresu spłaty. Wtedy kredyt zostanie szybciej spłacony, minie zobowiązanie i związany z nim stres.

Oprócz nadpłaty kredytu hipotecznego, bank Credit Agricole oferuje również możliwość wcześniejszej spłaty całej pozostałej kwoty zadłużenia. Jest to znacznie korzystniejsze niż nadpłata, choć wymaga posiadania odpowiednio wysokich zasobów pieniężnych. Jednak i w takiej sytuacji można spotkać się z koniecznością pokrycia dodatkowych kosztów.

Nadpłata kredytu w Credit Agricole to — obok wakacji kredytowych — jedno z rozwiązań finansowych, które mają ułatwić spłacanie zadłużeń. W przypadku znacznej części kredytobiorców nie wiąże się ono z żadnymi dodatkowymi kosztami, a w zamian oferuje odciążenie budżetu. Nadpłata kredytu może przyczynić się również do obniżenia kolejnych rat, a nawet skrócenia całkowitego czasu jego spłaty. Właśnie dlatego jest to rozwiązanie, z którego warto skorzystać.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie