Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Finanse Czy opłaca się konsolidować kredyt pod koniec 2022 r. ?

Czy opłaca się konsolidować kredyt pod koniec 2022 r. ?

dodał Anna Wrona

W obecnych czasach wielu posiadaczy zobowiązań zastanawia się nad kredytem konsolidacyjnym. Regulowanie dzisiejszych rat kredytów przy rosnącym oprocentowaniu, oraz coraz to większej inflacji jest trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Pomimo, tego że kredyt konsolidacyjny służy spłacie obecnych zobowiązań i z jego pomocą można obniżyć ratę, należy zwrócić uwagę, czy jego zaciągnięcie będzie się opłacać. W poniższym artykule odpowiemy, czy jest to dobre rozwiązanie.

Kredyt konsolidacyjny w dobie inflacji i wysokich stóp procentowych

Coraz trudniejsze jest spłacanie kredytów w obliczu podwyżek stóp procentowych, oraz inflacji. Spory wzrost rat dotyczy kredytów gotówkowych, hipotecznych, a także pozabankowych pożyczek takich jak chwilówki. Dodatkowo z drugiej strony ceny żywności, energii, prądu nie pomagają w odkładaniu środków finansowych na wyższe zobowiązania. Klienci szukają pomocy w bankach, pytając o kredyt konsolidacyjny. Warto jednak pamiętać, że podwyżka stóp procentowych dotyczy również tego zobowiązania.

Oferty kredytu konsolidacyjnego w poszczególnych bankach

Dla przykładu posłużymy się kwotą 50 000 zł z okresem spłaty 60 miesięcy.

PKO BP oferuje pożyczkę konsolidacyjną, za pomocą której można spłacić obecne zobowiązania, oraz do 30% wartości kredytu można dostać gotówkę na dowolne cele.

Warunki kredytu:

-prowizja wynosząca 0 zł

-oprocentowanie-11,19%

-wysokość raty-1091,86 zł

-całkowita kwota zadłużenia do spłaty-65 511,75 zł

ING Bank Śląski również oferuje ten sam produkt, z tą różnicą, że za pomocą kredytu można spłacić do 7 innych zobowiązań. Również dodatkowo klient może pożyczyć gotówkę na dowolny cel. Przy tych samych parametrach kredytowych oferta kształtuje się w poniższy sposób.

-prowizja – 0 zł

-oprocentowanie – 11,49%

-wysokość miesięcznej raty – 1 099,38 zł

-całkowita kwota do spłaty – 65 962,76 zł

Santander Bank Polska oferuje połączenie wszystkich kredytów z różnych banków, oraz tylko tych zaciągniętych wcześniej w ramach tej instytucji.

-prowizja – 0 zł

-oprocentowanie – 13,49%

-wysokość miesięcznej raty – 1 150,23 zł

-całkowita kwota do spłaty – 69 014,06 zł

Czy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny w obecnych czasach?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ indywidualna sytuacja klienta zależy od zaoferowanych propozycji ze strony banku, oraz parametrów kredytowych poprzednio pobranych zobowiązań. Warto jednak zwrócić uwagę na podstawowe kwestie:

  • koszt nowego kredytu w stosunku do poprzednich zobowiązań łącznie

Może zdażyć się, że klient posiada parę chwilówek na bardzo wysoki procent. W tej sytuacji pobranie kredytu konsolidacyjnego, oraz spłata zadłużeń pozabankowych może mieć realny wpływ na ratę kredytu. Stare kredyty bardzo często oferowały wyższe marże jak dziś.

  • wysokość raty kredytowej

Jeśli nowa rata będzie niższa od łącznej sumy poprzednich kredytów nie ma powodu dla którego należy się zastanawiać dłużej nad konsolidacją. Gdy rata będzie niższa, łatwiej będzie spłacić zobowiązania przy rosnących cenach żywności, oraz energii.

  • opinie na temat opłacalności kredytu konsolidacyjnego są takie, że pomimo wszystko warto skorzystać z oferty bankowej. Pamiętać należy o tym, aby znaleźć jak najtańsze rozwiązanie na tle konkurencji.

Dla kogo oferta kredytu konsolidacyjnego?

W obecnych czasach kredyt konsolidacyjny będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które:

  • mają okazję do zawarcia umowy o kredyt na warunkach korzystniejszych
  • szukają sposobów na zmniejszenie obciążeń rat kredytowych
  • spłacają zobowiązania, których oprocentowanie wraz z marzą urosło do niebotycznych kwot
  • nie radzą sobie z regulowaniem zobowiązań i nie chcą wpaść w problemy finansowe

Wakacje kredytowe ustawowe a kredyt konsolidacyjny

Ulgą dla osób posiadających kredyty, które borykają się z niestabilnością opłacania rat kredytowych mogą być oferowane przez rząd wakacje kredytowe. Są one jednak dla dyspozycji osób, które spłacają kredyty mieszkaniowe, zaciągnięte na własne cele mieszkaniowe. Drugim warunkiem do skorzystania z wakacji kredytowej było i jest podpisanie umowy kredytowej przez 1 lipca 2022. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób mające problemy ze spłacalnością zobowiązań w okresie przejściowym.

Dzięki tej drodze, można przesunąć spłatę kilku rat kredytu hipotecznego, nie powodując naliczania odsetek. Jeśli jednak po skorzystaniu z wakacji kredytowych, chciałbyś na dłużej zmienić swoje warunki spłacania kredytów, możesz przemyśleć dodatkowo kredyt konsolidacyjny. Przy tym typie zobowiązań, nie ma żadnych możliwości korzystania z wakacji kredytowych, ale jeśli się okaże, że połączenie wszystkich rat kredytowych będzie tańsze i dzięki temu spokojnie będziesz wstanie odkładać pieniądze, nie ma nad czym się zastanawiać.

Kredyt konsolidacyjny można nadpłacać, także zmieniając kwotę comiesięcznych zobowiązań, odkładając pozostałe środki finansowe, możesz również skrócić jego czas trwania. Nawet jeśli zdarzy się, że rata kredytu będzie niższa, ale okres kredytu będzie wydłużony, spokojnie. Od Ciebie zależy finalnie jak szybko zwrócisz pieniądze.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie