W najbliższym czasie, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) będzie rozstrzygać pytanie, które może mieć kluczowe znaczenie dla kredytobiorców – czy możliwe jest zawieszenie spłaty rat kredytu na czas trwania postępowania sądowego przeciwko bankowi. Decyzja, która zapadnie 15 czerwca 2023 r. w sprawie C-287/22 przeciwko Getin Noble Bank SA, może wpłynąć na losy wielu kredytobiorców, nie tylko tego banku.
TSUE bada sprawę zawieszenia spłat rat
Pomimo, że sprawa dotyczy konkretnej instytucji bankowej, jej rozstrzygnięcie ma potencjał wpłynąć na wszystkie toczące się postępowania dotyczące kredytów walutowych. Obecnie brakuje spójnej linii orzeczniczej w kwestii zawieszenia spłat rat. Ta lukę w prawie stara się wypełnić Sąd Okręgowy w Warszawie, który 3 maja 2022 r. zdecydował się zwrócić z pytaniem prejudycjalnym do TSUE.
Inne pytanie prejudycjalne, dotyczące sytuacji, gdy kredytobiorca spłacił już cały kapitał, czeka również na rozstrzygnięcie TSUE. Wszystko to stawia pod znakiem zapytania przyszłość blisko 10 tys. kredytobiorców banku w przymusowej restrukturyzacji.
Czy czeka nas czerwcowe TSUEnami?
15 czerwca, TSUE będzie musiał podjąć decyzję nie tylko w sprawie C-287/22 przeciwko Getin Noble Bank. Tego samego dnia TSUE rozpozna także inne pytania mające znaczenie dla kredytobiorców toksycznych umów kredytowych. Czy wobec tego czeka nas czerwcowe TSUEnami? A może sądy powszechne orzekające na terenie Polski nie poczekają na wyroki TSUE i będą wydawać więcej wyroków dotyczących bezumownego korzystania z kapitału?
Jedno jest pewne: decyzje, które zapadną w najbliższym czasie, będą miały ogromne znaczenie dla przyszłości relacji między kredytobiorcami a bankami. Czy możemy liczyć na większą ochronę praw konsumentów? Czy uda się wprowadzić większą klarowność do kwestii związanych z kredytami? Czas pokaże.