Home Wiadomości Narodowy Bank Polski kupił w kwietniu dużo złota

Narodowy Bank Polski kupił w kwietniu dużo złota

dodał Bankingo

Od dawna złoto jest uważane za jedną z najbezpieczniejszych form inwestycji, szczególnie w czasach niepewności gospodarczej. Narodowy Bank Polski (NBP), zdając sobie sprawę z jego znaczenia, zdecydował się na zwiększenie swoich rezerw tego cennego kruszcu.

 NBP zwiększa zasoby złota

NBP nabył w kwietniu około 15 ton złota, jak podaje bank centralny w swoim komunikacie z końca tygodnia. Tym samym realizuje plany, które zostały przedstawione przez prezesa Adama Glapińskiego w 2021 roku.

Rezerwy złota są jednym z elementów składających się na aktywa rezerwowe NBP. W ciągu ostatnich miesięcy oraz przez cały rok 2022, bank centralny utrzymywał poziom swoich rezerw złota na stabilnym poziomie 7,352 milionów uncji. Jednak kwiecień przyniósł zmianę w tej strategii – zasoby złota NBP zwiększyły się do 7,828 milionów uncji, co oznacza wzrost o około 15 ton.

Pod koniec kwietnia, wartość złota w posiadaniu NBP wynosiła 64,8 miliarda złotych, co stanowi wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca, kiedy to wynosiła 62,46 miliarda złotych. Przeliczając na dolary, wartość złota wynosiła 15,5 miliarda dolarów pod koniec kwietnia, natomiast miesiąc wcześniej była to suma prawie 14,55 miliarda dolarów.

„Strategiczne zasoby złota są niezwykle istotne. Międzynarodowe instytucje ratingowe patrzą na nie z dużą uwagą,” powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji 11 maja.

Długoterminowe plany NBP w zakresie złota

Już w 2021 roku, prezes NBP zapowiedział, że jeżeli utrzyma swoje stanowisko przez kolejne sześć lat, planuje zwiększyć polskie rezerwy złota aż o 100 ton w 2022 roku.

W październiku 2021 roku rozpoczęła się kampania mająca na celu promowanie zakupu ponad 100 ton złota przez NBP. Było to spowodowane m.in. chęcią wzmacniania wiarygodności Polski na arenie międzynarodowej.

Jednak w 2022 roku, bank centralny nie zdecydował się na zwiększenie swoich zasobów kruszcu. Dopiero kwiecień 2023 przyniósł zmiany i realizację wcześniejszych planów.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie