Home Wiadomości Czy Frankowicze mieszkający za granicą mają prawo do unieważnienia umowy kredytu?

Czy Frankowicze mieszkający za granicą mają prawo do unieważnienia umowy kredytu?

dodał Bankingo

Kredyty frankowe stały się popularne między 2004 a 2008 rokiem. Wielu Polaków, którzy zdecydowali się na ten rodzaj zadłużenia, wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszych zarobków. Jednak ich zobowiązania kredytowe pozostały, a wielu z nich nadal spłaca kredyty, które są równie wysokie, jak kwota, którą otrzymali od banku.

W obliczu tej sytuacji, wielu Frankowiczów mieszkających za granicą zastanawia się, czy mogą oni pozwać swój bank o unieważnienie umowy kredytu. Ta kwestia stanowi główny temat niniejszego artykułu.

Czy Frankowicz Mieszkający za Granicą Może Żądać Unieważnienia Umowy Kredytu?

Nie ma znaczenia, czy mieszkasz w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Chinach czy Australii – jako Frankowicz, masz prawo do żądania unieważnienia umowy kredytu. Wiele osób mieszkających w wymienionych krajach już to zrobiło, a ich procesy są prowadzone na podobnych zasadach jak dla tych mieszkających w Polsce.

Obecność Frankowicza za Granicą na Rozprawie w Polsce

Wyspecjalizowane kancelarie frankowe, starają się, aby ich klienci mieszkający za granicą nie musieli osobiście przyjeżdżać do Polski na rozprawy – wnioskują zatem o przeprowadzenie rozpraw za pomocą rozprawy online. Rozprawy w formie wideokonferencji są obecnie w Polsce dość powszechne. Szacuje się, że już ok 40-50% rozpraw frankowych odbywa się w ten sposób.

Wybór Sądu przez Frankowicza za Granicą

Zgodnie z polskim prawem, pozew w sprawie frankowej powinien być złożony w sądzie, który ma jurysdykcję nad miejscem zamieszkania kredytobiorcy. Termin „miejsce zamieszkania” jest jednak specyficznie definiowany. Jeśli „centrum życiowe” kredytobiorcy, czyli miejsce, w którym ma rodzinę, mieszkanie i przyjaciół, znajduje się w Polsce, to ma prawo wnosić powództwo przed polskim sądem.

Sytuacja Frankowiczów Zamieszkujących Poza Granicami RP

Jeżeli Frankowicz ma miejsce zamieszkania poza granicami RP, wymagana jest indywidualna analiza sytuacji prawnej. Sytuacja taka może się różnie kształtować, w zależności od tego, czy dana osoba mieszka w kraju Unii Europejskiej, czy poza nią. Dodatkowo, treść umowy kredytowej może zawierać klauzule dotyczące sądu właściwego do rozpoznania sprawy.

Przysługujące Prawa Frankowiczów za Granicą

Istotne jest, aby każdy Frankowicz, niezależnie od miejsca zamieszkania, był świadomy swoich praw. Możliwość unieważnienia umowy kredytu może przynieść znaczne korzyści finansowe. Statystyki z 2022 roku wskazują, szanse na wygranie sprawy frankowej są duże i obecnie przekraczają już znacząco 90%.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie