Home Wiadomości Czy banki wciąż składają skargi kasacyjne w sprawach frankowych w 2024 roku?

Czy banki wciąż składają skargi kasacyjne w sprawach frankowych w 2024 roku?

dodał Bankingo

W ostatnich latach obserwowaliśmy lawinowe składanie skarg kasacyjnych przez banki w sprawach frankowych. Jednak czy nadal banki korzystają z tej strategii w 2024 roku? Czy ich liczba uległa zmniejszeniu? W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu i dowiemy się, jakie są obecne tendencje dotyczące składania skarg kasacyjnych przez banki w sprawach związanych z kredytami frankowymi.

Aktualna sytuacja w 2024

Wcześniej banki składały skargi kasacyjne masowo, próbując w ten sposób opóźnić postępowania sądowe. Jednak obecnie obserwujemy zmniejszoną liczbę skarg kasacyjnych ze strony banków. Pod koniec 2023 roku i na początku 2024 roku banki składały ich znacznie mniej niż w poprzednich latach.

Zmiana stanowiska Sądu Najwyższego

W pewnym momencie Sąd Najwyższy podjął decyzję, że nie będzie rozpatrywał skarg kasacyjnych banków w sprawach frankowych, jeśli już istnieje prawomocny wyrok unieważniający umowę. Oznacza to, że jeśli sąd drugiej instancji orzekł unieważnienie umowy, banki nie będą miały możliwości odwołania się do Sądu Najwyższego.

Ta decyzja Sądu Najwyższego jest korzystna dla frankowiczów, ponieważ eliminuje możliwość dalszego przedłużania postępowań sądowych przez banki. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy otrzymali prawomocny wyrok unieważniający umowę, ponieważ oznacza to, że banki nie będą miały szansy odwołać się od tego wyroku.

Przyczyny zmniejszonej liczby skarg kasacyjnych

Jednym z powodów zmniejszonej liczby skarg kasacyjnych składanych przez banki może być to, że większość wyroków sądowych dotyczących umów frankowych jest jednoznaczna. Sądy powszechne często unieważniają umowy, uznając je za nieuczciwe i naruszające prawa konsumentów. Banki zdają sobie sprawę z tego, że ich szanse na odwołanie się od takiego wyroku są niewielkie, dlatego ograniczają składanie skarg kasacyjnych.

Kolejnym powodem może być zmniejszona skuteczność skarg kasacyjnych w sprawach frankowych. Banki dostrzegają, że Sąd Najwyższy rzadko przyjmuje takie skargi do rozpatrzenia, a w większości przypadków je odrzuca. Z tego powodu banki mogą być mniej skłonne do składania skarg kasacyjnych, ponieważ nie widzą w tym sensu.

Korzyści dla frankowiczów

Zmniejszona liczba skarg kasacyjnych składanych przez banki jest korzystna dla frankowiczów. Oznacza to, że jeśli otrzymali oni prawomocny wyrok unieważniający umowę, mogą czuć się bezpiecznie i chronieni przed dalszymi działaniami banków. Skargi kasacyjne banków nie będą już dłużej przedłużać postępowań sądowych, umożliwiając frankowiczom odzyskanie stabilizacji finansowej.

Podsumowanie

Obecnie obserwujemy zmniejszoną liczbę skarg kasacyjnych składanych przez banki w sprawach frankowych. Zmiana stanowiska Sądu Najwyższego, większa liczba jednoznacznych wyroków sądowych oraz zmniejszona skuteczność skarg kasacyjnych przyczyniły się do tego stanu rzeczy. Dla frankowiczów jest to dobra wiadomość, ponieważ oznacza to, że mogą czuć się bezpieczniej i chronieni przed dalszymi działaniami banków.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie