Home Wiadomości Czas Zwycięstwa dla Frankowiczów i Eurowiczów: Dynamiczne Zmiany w Kredytach Walutowych

Czas Zwycięstwa dla Frankowiczów i Eurowiczów: Dynamiczne Zmiany w Kredytach Walutowych

dodał Bankingo

Mimo wcześniejszych deklaracji, pomysł 'zabezpieczenia’ sektora bankowego kosztem tysięcy konsumentów z kredytami hipotecznymi w CHF wydaje się coraz mniej prawdopodobny. Planowane ustawowe ochrony banków nie zostaną wprowadzone, a Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zaleca sektorowi przygotowanie na najgorszy scenariusz, jednocześnie naciskając na opracowanie systemowego rozwiązania problemu kredytów walutowych. Takie zmiany oznaczają okres pomyślności dla frankowiczów, który przekłada się na rosnącą liczbę pozwów przeciwko bankom. W pierwszym kwartale 2023 roku, liczba tych pozwów osiągnęła rekordowy poziom.

 Coraz Więcej Frankowiczów Wybiera Ścieżkę Sądową

Aktualnie obserwujemy rosnący trend wśród kredytobiorców frankowych, którzy coraz częściej odrzucają propozycje ugód od banków, decydując się na drogę sądową. Jest to odzwierciedlenie rosnącej świadomości prawnej oraz dążenia do uzyskania pełnej rekompensaty za poniesione straty. W związku ze spodziewanym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczącym tzw. wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału, perspektywy dla frankowiczów wydają się jeszcze bardziej obiecujące.

Jednak, jest pewien niepokój, że ten pozytywny trend może zostać zahamowany przez systemowe rozwiązanie, które jest preferowane przez Przewodniczącego KNF. Zważywszy na zbliżające się wybory parlamentarne, wprowadzenie takiego rozwiązania wydaje się odległe, ale nie ma pewności, że ustawodawca nie powróci do tego pomysłu w przyszłości. Znajomość tych uwarunkowań i odpowiednie działania w celu ochrony własnych interesów są kluczowe.

 Czy Kolejna Fala Pozwów Jest Nieuchronna?

Pierwszy kwartał 2023 roku okazał się rekordowy pod względem liczby nowych pozwów złożonych do sądów. W pierwszych trzech miesiącach tego roku, 47 sądów okręgowych otrzymało ponad 18,3 tys. nowych spraw związanych z kredytami we frankach. W porównaniu do pierwszego kwartału poprzedniego roku, kiedy liczba spraw wynosiła nieco poniżej 16,2 tys., oznacza to wzrost o 13,6 procent.

Opinia Rzecznika Generalnego TSUE z lutego 2023 r. w sprawie C-520/21, sugerująca, że bankom nie przysługuje prawo do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału, prawdopodobnie przyczyniła się do tego wzrostu. Jeśli TSUE potwierdzi to stanowisko w wyroku zaplanowanym na 15 czerwca br., możemy spodziewać się kolejnej fali pozwów przeciwko bankom.

W obliczu tych dynamicznych zmian, Frankowiczowie i Eurowicze mają powody do optymizmu, ale muszą również zachować ostrożność i świadomość prawną.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie