Home Prawo Co po wyroku?

Co po wyroku?

dodał Bankingo

Kiedy wytaczamy sprawę przed sądem i wygrywamy, może się wydawać, że wszystko jest już zakończone. Jednak prawda jest taka, że wydanie wyroku to dopiero połowa drogi do odzyskania zasądzonych pieniędzy. Po tym, jak sąd wyda wyrok, konieczne jest jeszcze kilka kroków, aby zrealizować to, na co sąd nam zasądził w wyroku.

Prawomocność wyroku

Po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji, strony mają określony czas na złożenie apelacji. W pierwszej instancji mają tydzień na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku, a następnie dwa tygodnie na złożenie apelacji. Jeśli strona nie złożyła wniosku o uzasadnienie, na przedstawienie apelacji ma dwa tygodnie od ogłoszenia wyroku.

Po upływie tych terminów sąd może stwierdzić, że wyrok jest prawomocny. Prawomocny wyrok to taki, od którego nie można się odwołać.Kiedy już dysponujemy prawomocnym wyrokiem, musimy wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności.

Nadanie klauzuli wykonalności

Aby odzyskać zasądzone pieniądze, musimy uzyskać tytuł wykonawczy. Tytuł wykonawczy składa się z wyroku oraz klauzuli wykonalności. Aby go uzyskać, składamy stosowny wniosek do sądu i dokonujemy opłaty. Sąd ma trzy dni na nadanie klauzuli wyrokowi.

Po otrzymaniu klauzuli wykonalności, możemy skierować tytuł wykonawczy wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji do komornika. W tym wniosku musimy podać dane dłużnika oraz informacje o majątku, z którego ma nastąpić egzekucja.

Egzekucja

Po złożeniu wniosku o wszczęcie egzekucji, komornik rozpocznie proces ściągania należności od dłużnika. Komornik będzie podejmował różne działania w celu odzyskania pieniędzy, takie jak zajęcie rachunków bankowych dłużnika, egzekucja z wynagrodzenia czy zajęcie mienia.

Ważne jest, aby pamiętać, że proces egzekucyjny może potrwać pewien czas, zwłaszcza jeśli dłużnik nie posiada wystarczającego majątku. Komornik będzie podejmował działania w celu zabezpieczenia zasądzonych pieniędzy, ale nie zawsze jest możliwe odzyskanie całej sumy natychmiast.

Podsumowanie

Odzyskanie zasądzonych pieniędzy po wygranej sprawie sądowej może być skomplikowanym procesem. Po uzyskaniu prawomocnego wyroku, musimy wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności. Następnie skierujemy tytuł wykonawczy wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji do komornika. Komornik podejmie odpowiednie działania w celu odzyskania naszych pieniędzy, jednak proces ten może potrwać pewien czas. Ważne jest, aby być cierpliwym i skonsultować się z profesjonalistą, jeśli napotkamy trudności w odzyskaniu zasądzonych środków.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie