Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Finanse Co można teraz zrobić z wysokimi ratami kredytów hipotecznych

Co można teraz zrobić z wysokimi ratami kredytów hipotecznych

dodał Bankingo

Obecnie wielu Polaków zmaga się ze spłatą kredytów hipotecznych. Wysokie raty oraz konieczność ciągłego pokrywania rat jest bardzo uciążliwa. W ostatnich miesiącach coraz więcej internautów na forach internetowych, a także specjalistów z branży bankowej radzi jak raz na zawsze rozwiązać problem spłaty kredytu hipotecznego. Kredytobiorcy przedstawiają w jaki sposób ich życie zmieniło się na lepsze po spłacie hipoteki. Wielu ekspertów twierdzi, że w obecnych czasach trudno jest znaleźć lepsze rozwiązanie, aby zaoszczędzić pieniądze. Co można więc zrobić aby poprawić swoją sytuację?

W jaki sposób zyskać wolność od kredytu hipotecznego?

Uwolnienie się od cyklicznej spłaty rat może nie wydawać się łatwe i nie zawsze oznacza prostą drogę do wolności. Bardzo często jest tak, że jeśli chcemy w pełni spłacić kredyt musimy uzbroić się w cierpliwość i żelazne nerwy. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie w jaki sposób poradzić sobie z kredytem szybko i łatwo. Warto jednak poznać  najnowszy sposób z jakiego korzystają kredytobiorcy, którzy chcą raz na zawsze pozbyć się myśli o ratach.

Nadpłata kredytu hipotecznego – warto?

To rozwiązanie, które obecnie wybiera najwięcej osób. Ale czy to na pewno dobry wybór? Eksperci finansowi twierdzą, że jest to rozsądna decyzja. Podejmując ten krok należy pamiętać jednak o jednym warunku mianowicie o rezerwie finansowej. Warto wiedzieć, że w dobie rosnących cen oraz kryzysu ekonomicznego zawsze należy zachować pewną ilość pieniędzy na tzw.,,czarną godzinę”.

Mimo, że nadpłata kredytu hipotecznego może być kusząca,  warto mieć odłożoną pewną pulę pieniędzy, która zapewni nam bezpieczeństwo. W przypadku jeśli posiadamy jednak pewne zapasy finansowe pełna spłata to jak najbardziej korzystne rozwiązanie. Dlaczego? Obecnie można zaobserwować znaczy wzrost stóp procentowych i jak twierdzą specjaliści w kolejnych latach mogą być one tylko wyższe. Jeżeli posiadamy pieniądze w gotówce na lokacie bankowej lub na koncie oszczędnościowym z pewnością warto zdecydować się na nadpłatę, może ona bowiem zaoszczędzić nam wydatków w przyszłości.

Obecnie oprocentowanie kredytów hipotecznych waha się w granicach ośmiu do dziewięciu procent, a na rynku kredytów bardzo trudno znaleźć korzystniejsze oferty oszczędnościowe. Jeżeli posiadamy finanse ulokowane na lokacie należy pamiętać o tym, że zyski z niej również ulegną opodatkowaniu, co oznacza, że o wiele bardziej opłacalna jest dalsza spłata kredytu. To jednak nie wszystkie plusy nadpłaty hipoteki. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Jakie dodatkowe korzyści może dawać nam nadpłata?

Nadpłata kredytu hipotecznego niesie za sobą jeszcze dwa dodatkowe zyski o które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim pozwala ona na pomniejszenie wysokości wszystkich kolejnych rat. Warto wspomnieć również o drugim dużym plusie jakim jest skrócenie czasu spłaty. Pozwala nam ono na szybsze uwolnienie się od hipoteki oraz uzyskanie wolności finansowej w szybszym czasie. Mimo, że większość banków nie zawsze oferuje klientom wybór, specjaliści z branży finansów polecają wybór mniejszej raty. Dlaczego?

Przede wszystkim dzięki temu w naszych domowych oszczędnościach pozostaną dodatkowe pieniądze, które zagwarantują nam bezpieczeństwo finansowe na czas wzrostu cen. Tego typu rozwiązanie może ułatwić nawet zaoszczędzenie pieniędzy, które w późniejszym czasie mogą umożliwić nam kolejną nadpłatę.

Co ciekawe duża ilość kredytobiorców zdecydowała się na nadpłatę kredytu poprzez zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Jak wskazują eksperci, jest to dobre rozwiązanie jeżeli posiadamy stabilność finansową oraz jeśli nowa umowa jest zawarta na korzystnych zasadach (przed podjęciem decyzji o wzięciu kolejnego kredytu warto więc dokładnie wyliczyć pulę oprocentowania oraz rozważyć opłacalność hipoteki względem kolejnego kredytu, którym chcemy ją spłacić).

Zawsze warto uważać aby nie paść ofiarą pułapki kredytowej oraz dokładnie zapoznać się z nową umową oraz przepisami. Warto wiedzieć, że w razie konieczności można skorzystać z porady doradcy finansowego lub prawnika, który zapozna nas z obowiązującym prawem oraz ułatwi podjęcie rozsądnej decyzji. Zawsze warto mieć bowiem na uwadze inflację oraz ciągłe podwyżki, które nie uchronią nas przecież od wzrostu cen naszych rat. 

Wielu internautów, którzy mieli problem z hipoteką skorzystali z możliwości nadpłaty kredytu, która znacznie ułatwiła im późniejszą spłatę oraz całkowitą likwidację kredytu, jeszcze przed podwyższeniem stóp procentowych. Dzięki rozważnej decyzji podjętej wcześniej udało się spłacić kredyt jeszcze przed podwyżkami, co zapewniło późniejszą wolność finansową oraz dochód i stabilność w budżecie domowym.

Według osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny jeszcze kilkanaście lat temu pełna spłata, dzięki nadpłacaniu pozwoliła zmniejszyć wydatki na kolejne raty nawet o jedną trzecią, co jest bardzo dużą oszczędnością. Właśnie w taki sposób wielu osobom udało się raz na zawsze rozwiązać problem kredytu hipotecznego i uzyskać pełną wolność finansową. 

Co jeszcze warto wiedzieć o nadpłacie kredytu?

Warto wiedzieć, że spłacając ratę nie zawsze zmniejszamy swój kredyt. Dla przykładu jeżeli wartość jej wynosi 2000 tysiące złotych bardzo często wliczają się w nią odsetki oraz kapitał. Oznacza to, że od kwoty naszego kredytu zostaje odjęta kwota pomniejszona o wysokość innych należności jakie zostały ustalone w umowie kredytu. Kiedy nadpłacamy więc kredyt zawsze należy odjąć pełną sumę od kapitału (dodatkowo pomniejsza to również nasze odsetki).

Jakie warunki obejmują nadpłatę kredytu?

Jeżeli chcemy nadpłacać kredyt warto pamiętać, że mogą wystąpić pewne ograniczenia, dlatego zawsze warto mieć na uwadze umowę kredytu hipotecznego oraz termin jej zawarcia. Eksperci apelują, że według najnowszej ustawy bank może naliczać prowizję na przykład w przypadku jeżeli kredytobiorca spłaci raty we wcześniejszym terminie (dokładnie w ciągu pierwszych trzech lat od zaciągnięcia kredytu).

Warto jednak pamiętać, że przepis dotyczy umów zawartych przed wprowadzeniem nowego przepisu, a więc starsze kredyty, które zostały udzielone wcześniej pozostają na pierwotnych warunkach.

Wiele umów i dokumentów ma jednak zróżnicowane klauzule i warunki, dlatego zawsze warto dokładnie zapoznać się ze swoją. Jak twierdzą specjaliści, jeśli więc posiadamy nasz kredyt dłużej niż trzy lata bank nie ma zbyt dużych powodów do tego aby ograniczyć nam nadpłatę kredytu i jeśli jesteśmy w stanie jej dokonać może być to sposób na rozwiązanie problemów z hipoteką. 

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Napisz komentarz

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie