Home Wiadomości BNP PARIBAS ma coraz większe problemy z kredytami we frankach

BNP PARIBAS ma coraz większe problemy z kredytami we frankach

dodał Jacek Kabała

BNP Paribas, jeden z największych banków w Polsce, boryka się z coraz większymi problemami związanymi z kredytami denominowanymi w frankach szwajcarskich (CHF). Od początku roku bank otrzymał ponad 2,1 tysiąca pozwów od frankowiczów, co wymusiło utworzenie kolejnych rezerw na ryzyko prawne. W trzecim kwartale 2023 roku bank zawiązał 371 mln zł rezerw, a całkowita kwota rezerw wynosi już 2,45 mld zł.

Rosnąca liczba pozwów i ugód

Wzrost liczby pozwów i ugód zawieranych z klientami zmusił BNP Paribas do tworzenia dodatkowych rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami walutowymi. Od początku roku bank utworzył 961 mln zł rezerw, z czego 371 mln zł w samym trzecim kwartale. Przemek Gdański, prezes BNP Paribas Bank Polska, stwierdził, że jeśli nie zostanie znalezione realistyczne rozwiązanie systemowe, ryzyko to będzie nadal obecne i będę konieczne tworzenie kolejnych rezerw.

W trzecim kwartale bank wykorzystał 101,1 mln zł rezerwy na ugody z klientami oraz 50,2 mln zł rezerwy w związku z prawomocnymi wyrokami. Liczba nowych pozwów złożonych przez klientów wzrosła z 633 w poprzednim kwartale do 872 w trzecim kwartale. Bank jest obecnie pozwanym w 5 266 toczących się postępowaniach sądowych, z czego 2 183 to nowe pozwu w tym roku.

Indywidualne negocjacje z klientami

BNP Paribas prowadzi indywidualne negocjacje z klientami od grudnia 2021 roku. Bank złożył już 12 548 indywidualnych propozycji ugód, z czego 3 778 zostało zaakceptowanych. Liczba zawartych ugód wyniosła 3 174 na koniec września. Bank stara się uatrakcyjnić propozycje ugodowe i wraca do klientów, którzy wcześniej odrzucili propozycje. Przemek Gdański, prezes BNP Paribas Bank Polska, wyraża nadzieję, że liczba klientów zawierających ugody nadal będzie rosnąć.

Zmniejszenie udziału hipotek frankowych

Klienci BNP Paribas mają do spłacenia 7,4 tysiąca kredytów denominowanych w CHF oraz 6,3 tysiąca kredytów walutowych. Wartość tych kredytów zmniejszyła się z 4,09 mld zł na koniec 2022 roku do 3,35 mld zł na koniec września 2023 roku. Udział hipotek frankowych w całym portfelu kredytowym banku zmniejszył się o 1 punkt procentowy w skali roku i wyniósł 3,7 proc. na koniec września.

Perspektywy i wyzwania

BNP Paribas nadal stoi przed wieloma wyzwaniami związanymi z kredytami denominowanymi w frankach szwajcarskich. Bank musi radzić sobie z rosnącą liczbą pozwów i ugód, co wymaga tworzenia kolejnych rezerw na ryzyko prawne. Jednocześnie bank stara się negocjować indywidualne ugody z klientami, aby znaleźć rozwiązania, które będą satysfakcjonujące dla obu stron.

Ważną kwestią jest również decyzja dotycząca przedłużenia wakacji kredytowych. BNP Paribas wyraża opinię, że tego typu rozwiązania o charakterze moratoryjnym są niekorzystne i prowadzą do hazardu moralnego. Bank uważa, że odpowiednim narzędziem wspierającym klientów z problemami spłaty kredytów denominowanych w CHF jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

Podsumowanie problemów BNP Paribas związanych z kredytami w CHF

Opis I kwartał 2023 II kwartał 2023 III kwartał 2023 Łącznie w 2023
Rezerwy zawiązane (w mln zł) Nie podano Nie podano 371 961
Wykorzystanie rezerw na ugody (w mln zł) Nie podano Nie podano 101.1 Nie podano
Wykorzystanie rezerw na wyroki (w mln zł) Nie podano Nie podano 50.2 Nie podano
Liczba nowych pozwów Nie podano 633 872 2183
Liczba toczących się postępowań sądowych Nie podano Nie podano 5266 Nie podano
Liczba złożonych propozycji ugód Nie podano Nie podano 12548 Nie podano
Liczba zaakceptowanych ugód Nie podano Nie podano 3778 Nie podano
Liczba zawartych ugód Nie podano Nie podano 3174 Nie podano

Podsumowanie

BNP Paribas, podobnie jak wiele innych banków w Polsce, boryka się z problemami związanymi z kredytami denominowanymi w frankach szwajcarskich. Bank tworzy kolejne rezerwy na ryzyko prawne, aby radzić sobie z rosnącą liczbą pozwów i ugód. Jednocześnie bank stara się negocjować ugody z klientami, aby znaleźć rozwiązania, które będą odpowiednie dla obu stron. Perspektywy na rozwiązanie problemu kredytów frankowych w Polsce są niepewne, ale BNP Paribas wierzy, że polityczny klimat może doprowadzić do ustawowego rozwiązania tego problemu.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie